EU začíná vyplácet přímé dotace na výzkum a technologie

Praha – Ode dneška mohou lidé a firmy žádat o přímé dotace Evropské unie na rozvoj výzkumu a technologií pro období 2014 až 2021. Peníze jdou přímo z Bruselu a neprocházejí tuzemským státním rozpočtem. V současné době se počítá s finančními prostředky v objemu 51 miliard eur.

Jak uvedl Martin Heran, projektový manažer edotace.cz, v rozhovoru pro ČT24, uvedená částka ještě není finální a bude se určitě zvyšovat. Příslušný rámcový program totiž v současné době prochází připomínkovým řízením u jednotlivých členských států a dalších zainteresovaných organizací.

Čeští žadatelé si pravděpodobně přijdou na zdroje v řádu desítek milionů eur. „Mezi roky 2007 a 2012 bylo českými žadateli vyčerpáno už 45 milionů eur, v dalším období předpokládáme nárůst zhruba o 10 až 15 procent,“ řekl Heran.

Ideální je spojení výzkumu s komerčním sektorem

O dotace mohou podle Herana žádat vědecké a výzkumné instituce, ideálně ve spojení s komerčním subjektem, kdy vytvoří tzv. konsorcium. Program je rozdělen do několika segmentů: jedním z nich je například program Spolupráce, určený na spolupráci několika odvětví, nebo program Lidé a kapacity, který je zdrojem peněz na platy výzkumníků a jednotlivých vědců.

Žadatelům doporučuje Heran pečlivě sledovat jednotlivé výzvy, které jsou na webových stránkách Evropské komise nebo na webovém portálu edotace.cz, kde je možné najít také návod, jak o dotaci žádat. Žádost o dotaci se podává přímo Evropské komisi. Postup je sice složitější než u českých dotací, ale výsledek mnohem efektivnější.

Video EU spustila dotace na rozvoj výzkumu a technologií pro období 2014–21
video

EU spustila dotace na rozvoj výzkumu a technologií pro období 2014–21

Komise je s využíváním těchto dotací spokojená

Peníze určené těmto dotacím označil Heran za lépe využité, protože podporují vědu, výzkum a inovaci. To je ostatně i jeden z cílů Evropské komise – zvýšit konkurenceschopnost členských zemí EU vůči zbytku světa.

Spokojenost komise s dosavadním využíváním této formy dotací je vyšší než u dotací ze strukturálních fondů, a to především díky efektivnější komunikaci. Žadatelé jsou v kontaktu přímo s Evropskou komisí a vždy je určena jedna styčná osoba, která garantuje správný průběh projektu.