VW čekají rozsáhlé personální a strukturální změny

Wolfsburg – Významné personální a strukturální změny čekají největší evropskou automobilku Volkswagen (VW). Hovoří se mimo jiné o vytvoření postu v představenstvu pro důležitého šéfa čínské pobočky a také o několika změnách ve vedení podniku. Šéf koncernu Martin Winterkorn by měl na sobotní konferenci představit podrobnosti.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

„Koncern Volkswagen plánuje novou strukturální a personální orientaci,“ uvedla firma. Změny by se mohly týkat větší centralizace výroby užitkových vozů s firmami Scania a MAN a také změn ve vedení Audi. Očekává se, že Winterkorn spolu s předsedou dozorčí rady Ferdinandem Piëchem provedou zásadní změny ve strukturách podniku a tyto posty osadí novým vedením.   

Cílem změn ve Volkswagenu je především posílení pozice v Číně, která je nyní nejvýznamnějším automobilovým trhem. Podle informací některých německých médií by šéf čínské odbočky Karl-Thomas Neumann neměl místo v představenstvu získat. Komentátoři to považují za překvapení, protože Neumannovo povýšení se v souvislosti s jeho úspěchy na rostoucím čínském trhu očekávalo. Spekuluje se, že by ho mohl nahradit Jochem Heizmann, člen představenstva zodpovídající za nákladní vozy.

Po většinovém převzetí MANu a Scanie se Heizmann doposud staral o integraci divize užitkových vozů do struktur koncernu. Neumann by naproti tomu mohl dostat post ředitele vývoje v mladoboleslavské Škodě. Neumann to ale podle DPA odmítl.   

Volkswagen se do roku 2018 chce stát největším výrobcem automobilů na světě. Společnost loni poprvé v historii prodala přes osm milionů vozů a loni více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 15,8 miliardy eur (395 miliard Kč). Na světovém trhu obsadila druhou příčku za americkým General Motors. Po celém světě zaměstnává přes půl milionu lidí.