Čína je pro Volkswagen důležitá, dokazuje to nový post v představenstvu

Stuttgart - Největší evropská automobilka Volkswagen (VW) zřídila v představenstvu koncernu nový post pro Čínu, kterou podnik považuje za nejvýznamnější samostatný trh. Čínské záležitosti bude mít na starosti Jochem Heizmann, oznámil dnes ve Stuttgartu šéf VW Martin Winterkorn. Očekávaná rozsáhlá reorganizace se týká i mladoboleslavské Škody, dosavadního šéfa vývoje Eckharda Scholze nahradí Frank Welsch. Změny začnou platit od prvního září.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

„Naše společnost rostla silně a v posledních letech se stala více mezinárodní. Tato základní přestavba je tou správnou odpovědí na rostoucí výzvy,“ prohlásil Winterkorn. Reorganizace podle něj položí základy pro to, aby si koncern udržel „úspěšný kurz“ i v obtížných tržních podmínkách. V pátek se kvůli změnám sešla na mimořádném zasedání ve Stuttgartu dozorčí rada v čele Ferdinandem Piëchem. 

„Čína je naším největším trhem a je jedním z nejdůležitějších trhů,“ řekl šéf VW o posílení pozice čínské odbočky v rámci vedení koncernu.


O jmenování Heizmanna do představenstva VW spekulovala média již v pátek. Doposud se ale předpokládalo, že na toto místo postoupí dosavadní šéf čínské pobočky VW Karl-Thomas Neumann. Ten byl dříve dokonce považován za korunního prince koncernu a nástupce Winterkorna. Neumann ale po úspěších v Číně zaznamenal několik problémů, kvůli nimž podle všeho vedení automobilky nepřesvědčil. O Neumannovi se údajně uvažovalo jako o nástupci Scholze ve Škodě, což prý Neumann odmítl. Podle Winterkorna by pro něj VW měl najít nové úkoly, podle médií to ale znamená jeho odchod z automobilky. 

Škodováckým členem představenstva pro otázky vývoje se nicméně stal Welsch, který měl doposud ve Volkswagenu na starosti vývoj karoserií. Scholz ze Škody přejde do Hannoveru, kde byl jmenován mluvčím představenstva divize užitkových vozů Volkswagen Nutzfahrzeuge, na starosti bude mít také technický vývoj.