Argentina dokončila zestátnění YPF

Buenos Aires - Argentina v pondělí dokončila zestátnění největší domácí ropné společnosti YPF, když jmenovala stálého výkonného šéfa a nové členy správní rady firmy. Vláda přitom španělské společnosti Repsol, která byla do dubnového uchvácení státní kontroly nad YPF jejím většinovým vlastníkem, nechala ve vedení jednoho zástupce.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Carlos Alvarez

Argentinský kabinet na první valné hromadě YPF od dubnového rozhodnutí o znárodnění potvrdil ve funkci prozatímního generálního ředitele a předsedu správní rady Miguela Galuccia, bývalého manažera největšího světového dodavatele služeb pro těžbu ropy Schlumberger. Současně stát jmenoval 16 ze 17 členů správní rady a nechal Repsol, ať si dosadí svého představitele.

Tamní prezidentka Cristina Fernándezová v dubnu rozhodla vyvlastnit Repsolu jeho 51 procent z celkových 57 procent akcií YPF, což brzy poté schválil parlament. Buenos Aires přitom dává najevo, že Repsol za konfiskovaný podíl neodškodní ani zdaleka částkou, kterou firma požaduje. Repsol tak zahájil kroky k vynucení náhrady přes deset miliard dolarů u mezinárodní arbitráže.

Cristina Fernandéz, argentinská prezidentka:

„Tato akce má Argentině vrátit kontrolu nad klíčovými přírodními zdroji. Jsme jediná země v Latinské Americe, a podle mě prakticky v celém světě, která nespravuje své přírodní bohatství.“


Video Ekonomika ČT24: Zestátnění YPF
video

Ekonomika ČT24: Zestátnění YPF

Pro Buenos Aires celá akce končí, podle Repsolu boj teprve začíná

Podle Argentiny Repsol do produkce YPF dostatečně neinvestoval, a země tak musela dovážet více ropy a plynu, než by jinak musela. To Repsol popírá a pondělní valnou hromadu YPF označil za neplatnou.

Akcie firmy se budou i nadále obchodovat na burze v Buenos Aires a New Yorku. Minulý měsíc firma upozornila na hrozbu stažení jejích akciových poukázek ADS z New Yorku kvůli neplnění požadavků na audit.

Ovšem Španělsko spolu s Evropskou unií připravuje proti Argentině odvetné kroky. Argentina přesto sankce z dosavadních sporů u mezinárodních arbitráží ignoruje a mezinárodní tlak na ni je ztížený, protože po státním bankrotu před deseti lety je země odstřižená od mezinárodních finančních trhů. EU na konci května podala na Argentinu obchodní žalobu u Světové obchodní organizace za omezování dovozů, což má zvýšit tlak na Buenos Aires.

Repsol
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: JMN/Cover