USA díky břidlicím zřejmě brzy předstihnou v těžbě plynu Rusko

Kuala Lumpur - Spojené státy mohou díky mohutnému rozvoji zásob břidlicového plynu do pěti let definitivně předstihnout v těžbě zemního plynu Rusko a stát se jeho největším světovým producentem, odhadla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle agentury bude levný plyn vytěsňovat z americké energetiky uhlí a snižovat závislost USA na dovozu drahé ropy. Americké průmyslové firmy díky němu budou moci získat převahu nad svými evropskými konkurenty.

Už v loňském roce se USA s těžbou 653 miliard krychlových metrů zařadily těsně za Rusko, jehož produkce dosáhla 659 miliard kubických metrů. Do roku 2017 by se podle IEA měla americká těžba zvýšit o téměř 20 procent na 769 miliard krychlových metrů, zatímco v Rusku čeká energetický poradce 28 západních zemí mírnější růst na 757 miliard metrů krychlových.

IEA na konferenci o plynu v Malajsii

„Spojené státy budou do roku 2017 jedním z největších zdrojů růstu nabídky a těžba plynu zde bude i přes obtížné cenové prostředí nadále zažívat rozmach.“


Americké ceny plynu kvůli přebytku nabídky v posledních letech prudce klesly, a oslabily tím motivaci ke zvyšování těžby. V příštích letech však bude podle agentury produkce v USA dál růst s podporou drahé ropy, vysoké domácí poptávky a nových příležitostí k vývozu. Poptávka po plynu by v USA měla za pět let vzrůst z loňských 690 miliard na 779 miliard metrů krychlových, a nadále tak bude mírně nad domácí produkcí. Americkou poptávku však může díky plynovodům uspokojovat i plyn z Kanady, takže Spojené státy by podle IEA mohly už brzy využívat k vývozu svého plynu bývalé terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) na pobřeží Mexického zálivu.

Přichází konec staleté nadvlády uhlí?

„Pokračující boom nekonvenčního plynu může v USA znamenat konec staleté nadvlády uhlí ve výrobě elektrické energie,“ prohlásila agentura. Podle ní by mohl plyn do roku 2017 převzít pozici uhlí jako nejvyužívanějšího zdroje k výrobě elektřiny. Hojnost levného plynu bude také požehnáním pro řadu amerických průmyslových sektorů, zejména těch, které jsou náročné na energii. To je podle IEA naopak špatná zpráva pro konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Těžba plynu z černého uhlí
Zdroj: ČT24

Vyjádření IEA

„Průmyslový sektor (v Evropě) zápolí s problémy, protože má plyn třikrát až čtyřikrát dražší než Spojené státy, které se tak stanou novým konkurentem evropským odvětvím petrochemie a výroby hnojiv. Na rozdíl od svých amerických konkurentů nebudou mít evropské průmyslové firmy k dispozici žádnou z výhod levného plynu, které přinesl rozvoj břidlicových zásob.“ 


Spojené státy byly před rozmachem těžby z břidlic největším světovým dovozcem plynu, během pouhých několika let se ale staly v zásadě soběstačnými a američtí producenti připravují jeho vývoz. V USA a Kanadě už vzniklo 12 projektů terminálů na vývoz LNG, zejména do Asie, kde jsou ceny proti USA až desetinásobné. Experti předpovídají, že pokud budou všechny plánované projekty uskutečněny, mohly by se stát USA do konce desetiletí největším světovým vývozcem LNG.