Těžař YPF chystá investice za 35 miliard dolarů

Buenos Aires - Argentinská společnost YPF oznámila ambiciozní plán. V příštích pěti letech chce investovat až 35 miliard dolarů do těžby ropy a zemního plynu. YPF je teď v rukou státu, společnost byla znárodněna poté, co Argentina kritizovala bývalého vlastníka Repsol kvůli zanedbávání investic.

Argentina má třetí největší zásoby plynu a ropy na světě. I přesto je ale musí dovážet. Na svědomí to má podle argentinské vlády bývalý vlastník firmy španělský Repsol. Nový majitel YPF, argentinská vláda, to chce změnit.

„Chceme, aby se z Argentiny, která musí ropu dovážet, stal vývozce. Chceme z YPF udělat lídra na trhu nekonvenčního plynu v Latinské Americe a v rozvoji ropných polí,“ tvrdí Miguel Galuccio, generální ředitel YPF.


Každoroční investice ve výši sedmi miliard dolarů mají zajistit šestiprocentní růst těžby ročně. V současné době má firma zhruba 750 vrtů, za pět let se má jejich počet zdvojnásobit. „Už v roce 2013 budeme mít víc než 1 000 vrtů. Tak aktivní tato společnost nebyla za posledních 15 let,“ doplňuje Galuccio.

Repsol
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Carlos Alvarez

Průzkum dalších nalezišť chce YPF financovat s pomocí tamních i zahraničních firem. Nebude to mít jednoduché. Od té doby, co před deseti lety zbankrotovala, je totiž izolována od úvěrových trhů a vyspělé země si znárodněním příliš nezískala.

Od pondělí má společnost definitivně nové vedení a správní radu dosazenou argentinskou vládou. Repsolu s šestinovým podílem, který firmě v YPF zbyl, zůstal ve vedení pouze jediný zástupce.