Španělsko zřejmě v sobotu požádá o pomoc

Madrid - Španělsko brzy požádá o pomoc pro své banky, prohlásil viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Vitor Constancio. Podle něj žádost může přijít v sobotu. Už během dne se spekulovalo, že Španělsko o finační pomoc pravděpodobně požádá Evropskou unii už tento víkend. Tamní banky přitom evidují velký objem nesplacených úvěrů. O definitivní podobě případného záchranného balíčku by se mělo zítra rozhodnout při telekonferenci ministrů financí eurozóny. Podle ekonomů by mohl Madrid požádat až o 100 miliard eur. Německá kancléřka Angela Merkelová ke spekulacím uvedla, že eurozóna má k dispozici balík opatření, který jí umožňuje zadluženým zemím pomoci. Říct si o půjčku ale musí každá země sama, a to Španělsko zatím neudělalo.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: David Ramos

Co je slyšet od zdrojů Reuters

  • „Oznámení očekáváme v sobotu odpoledne,“ cituje Reuters jednoho ze svých zdrojů v EU. Oznámení má během soboty předcházet i telekonference ministrů financí členských zemí eurozóny, kde se bude pravděpodobně o pomoci bankám jednat.
  • „Španělská vláda si uvědomila vážnost problému,“ řekl zdroj z Německa. Dohody podle něj musí být dosaženo ještě před parlamentními volbami v Řecku, které jsou plánovány na 17. června. Hrozí totiž, že výsledek voleb může znamenat odchod Řecka z eurozóny. Šance na úspěch mají strany, které odmítají dohodnutá úsporná opatření.

„Očekává se, že Španělsko zformuluje žádost o pomoc výlučně pro rekapitalizaci bank,“ vysvětlil portugalský člen vedení ECB. „Musí zde být vyjádření vůle získat pro banky takovýto program a dá se doufat, že se to stane dosti rychle,“ dodal Constancio v portugalském rozhlase. „Všechno je možné,“ odpověděl na otázku, zda by Madrid mohl podat svou žádost již v sobotu.

Mluvčí španělské vlády žádost dementovala

Mluvčí španělské vlády odmítá, že by o žádosti věděla. Odkázala na čtvrteční slova premiéra Mariana Rajoye, který řekl, že Madrid nejprve počká na nezávislý audit bankovního sektoru a teprve poté zváží další kroky, jak nejlépe tamní banky rekapitalizovat. Podle místopředsedkyně vlády Soraye Sáenzové bude Madrid jednat, až dostane nezávislé zprávy o stavu bank s odhady potřebných částek - v pondělí má svou zprávu předat Mezinárodní měnový fond a do 21. června by měla být k dispozici zpráva auditorů.

Podle zdrojů je prý Madrid rozhodnutý požádat o pomoc, aby zabránil dalším otřesům na finančních trzích. Ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings srazila hlavní rating Španělska hned o tři stupně na známku BBB a varovala právě před dopady bankovní krize. Znovu se začaly zvyšovat i náklady na obsluhu španělského dluhu, které se blíží kritickým hodnotám.

Snížení ratingu očekávané i neočekávané

„Snížení se nečekalo, ale nejde o překvapení či blesk z čistého nebe. Překvapení je pád o 3 stupně. Do včerejška Fitch měl nejvyšší hodnocení pro Španělsko z velké trojky. Hrozbou je dopad záchrany španělských bank,“ tvrdí Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T banky.

Španělské banky se stále nevzpamatovaly z dopadů krize, která trvá už od roku 2008, na tamní realitní trh. Mají ve svých úvěrových portfoliích značné objemy nesplácených úvěrů, které ohrožují likviditu a znemožňují jejich ozdravení. Fitch odhaduje, že na sanaci bank bude Madrid potřebovat 50 až 60 miliard eur (až 1,5 bilionu korun).

„Španělský bankovní sektor potřebuje rychle dolít nový kapitál v hodnotě až 100 miliard eur a eurozóna musí připravit plán na eventuální odchod Řecka z eurozóny po volbách 17. června,“ doplňuje Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny. Pomoc bankám je dle ekonoma dobrým směrem, naopak špatným směrem by bylo subvencovat celý stát.

Video Reportáž Jany Erbenové o situaci ve Španělsku
video

Reportáž Jany Erbenové o situaci ve Španělsku

I kdyby se Španělsko zařadilo vedle Řecka, Irska a Portugalska, které už zahraniční finanční pomoc čerpají, v případě Španělska bude pomoc směřovat pouze do jeho bankovního sektoru. Španělsko by se tak nadále financovalo přes kapitálové trhy.

Merkelová: Eurozóna je na pomoc Španělsku připravena

„Máme všechno, co je zapotřebí ke stabilnímu rozvoji eurozóny,“ prohlásila dnes v reakci na spekulace o možné pomoci Španělsku Merkelová. Rozhodnutí, zda si o půjčku řekne, je ale podle ní zcela v rukou Madridu. „Je na jednotlivých zemích, zda se na nás obrátí. To se dosud nestalo, a my tudíž žádný tlak nikde nevyvíjíme,“ uvedla německá kancléřka.

Evropská komise a Německo se minulý týden v zásadě dohodly, že Madrid by měl na požadované snížení rozpočtového deficitu dostat rok navíc, protože španělská ekonomika prochází recesí. Postoj Německa je přitom klíčový, protože němečtí daňoví poplatníci teď v eurozóně platí většinu záchranných programů.