V Argentině létají hrnce, příbory i ostrá slova

Buenos Aires - Tisíce Argentinců protestovaly v Buenos Aires proti administrativě prezidentky Cristin Fernándezové. Lidé poukazují na vysokou inflaci, trestnou činnost v ulicích a nesouhlasí ani s omezením směny cizích peněz. Vyšli proto do ulic, vyzbrojeni talíři, příbory a hrnci.

Argentinci posbírali ve svých domácnostech, co se dalo. Vyzbrojeni hrnci, příbory a talíři vyrazili včera večer do ulic. Poslední kapkou bylo nedávné zavedení restrikcí na dolar, které lidem dovolují směnit za pesa jen omezené množství americké měny. Jenže povolení na nákup dolaru v oficiálním kurzu získá jen jeden z deseti Argentinců.

„Protestujeme kvůli zhoršení institucí, kvůli podrobení soudů, malé nezávislosti rozhodovacích orgánů a omezování lidí neustálými kontrolami. Naproti tomu ekonomice šéfuje blázen, ale to není ministerstvo hospodářství, chaos je ve všech státních institucích,“ tvrdí protestující Jorge Ward.

Nespokojení Argentinci v ulicích
Nespokojení Argentinci v ulicích

Vláda jen lže, všichni kradou

„Vláda nám jen lže. Nemáme žádné jistoty. Je tu inflace. Nikdo nám na nic nedá žádnou odpověď. Všichni jen kradou a lžou a vůbec je nezajímá, co my prožíváme,“ říká protestující Veronica McDonaldsová.


Protest přichází v době, kdy argentinské hospodářství po téměř deseti letech masivního růstu zpomaluje a je čím dál míň peněz. Takhle masivní demonstrace proti hospodářské politice bývalého prezidenta Fernanda de la Ruye vedly v roce 2001 k pádu tehdejší vlády.

Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové