Poslední zbytek OP Prostějov byl prodán

Prostějov - Společnost AMF Reece CR koupila poslední funkční část zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP), výrobu na míru. Cena kontraktu nebyla zveřejněna. Podle posledního znaleckého posudku z předloňského roku hodnota takzvaných měřenek OP činila zhruba 180 milionů korun.

Prostějovská společnost AMF Reece CR, která vyrábí průmyslové šicí stroje, podala závaznou nabídku na koupi provozu šití na míru jako jediná. „Zajištěný věřitel, kterým je Česká spořitelna, ji akceptoval. Vítěz výběrového řízení splnil veškeré podmínky soutěže, uhradil kupní cenu a ve čtvrtek tuto část podniku převzal,“ uvedla insolvenční správkyně OP Miloslava Horská.

V součanosti provoz měřenek zaměstnává zhruba 200 lidí. „Naším strategickým cílem je nejenom udržet stávající výrobu obleků na míru, ale s využitím synergických efektů příbuzných průmyslových odvětví rozšířit výrobní i obchodní aktivity,“ prohlásil jednatel společnosti AMF Reece CR Igor Komloš.

Výroba měřenek se bude z OP přesouvat do areálu AMF Reece

Podle něj bude společnost dočasně provozovat výrobu měřenek v OP. „Výrobu budeme postupně stěhovat do našeho prostějovského areálu. Propouštění rozhodně neplánujeme,“ uvedl Komloš. Ani on se ke kupní ceně měřenek nevyjádřil.

Celkově zaslalo přihlášky do výběrového řízení na prodej měřenek, které insolvenční správkyně OP vyhlásila v polovině února, pět subjektů z Česka a zahraničí. Kromě společnosti AMF Reece CR však zbylí zájemci závaznou nabídku nakonec nepodali.

Už v minulosti se o prodej výroby na míru OP snažil mimo jiné bývalý zvláštní insolvenční správce podniku Jiří Kocvrlich. Z tohoto řízení ale nevzešel žádný vítěz, přestože se o koupi zajímalo několik zahraničních a tuzemských firem. Důvodem byla právní nejistota zájemců ohledně konkurzu OP.

Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy korun. Znalci hodnotu podniku odhadli na zhruba jednu miliardu. V dobách, kdy Oděvní podnik provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí, nyní jich zaměstnává několik stovek.

AMF Reece CR vyrábí speciální průmyslové šicí stroje. Podniká v prostorách bývalé Minervy v Prostějově. V roce 2010 firma utržila za prodej vlastních výrobků a služeb 73,5 milionu korun, o rok dříve to bylo 60,7 milionu. Její předloňské hospodaření skončilo ziskem zhruba jeden milion korun, v roce 2009 dosáhla zisku 7,4 milionu.