Světový titul Podnikatel roku získal keňský finančník Mwangi

Monte Carlo – Ředitel keňského finančního ústavu Equity Bank James Mwangi je světovým podnikatelem roku. Pořadatelé soutěže z konzultační společnosti Ernst & Young ho vybrali z 59 finalistů, kteří obdrželi obdobná ocenění ve svých zemích. Mwangiho Equity Bank je podle počtu klientů největším finančním ústavem v oblasti východní a střední Afriky a současně největší banka, která vlastní africký kapitál.

 

„James nejenže změnil životy lidí v celé Africe, když jim dal přístup k financování, které nikdy předtím neměli, Equity Bank díky silné finanční výkonnosti stále pokračuje v růstu,“ osvětlil Mwangiho úspěch předseda komise, která světového podnikatele roku vybírala, Ruben Vardanian.

Vítěz letošního ročníku soutěže podotkl, že je to ocenění pro celou Afriku. „Je to celosvětové uznání pro Afričany, kteří za pomoci podnikatelských možností mění ekonomickou a sociální situaci Afriky,“ uvedl James Mwangi, jehož heslo zní: „Bez účtu se chudoby nezbavíte.“

Keňský finančník přitom pochází z chudé rodiny. Ani to mu nezabránilo studovat práva, jež přesto po dvou týdnech vyměnil za bankovnictví. „Když jsem do tehdy krachující banky přišel, měla dva tisíce klientů. Dnes, po dvacet letech, jich máme téměř osm milionů,“ popsal Mwangi oslnivý růst Equity bank.

Právě neočekávaný úspěch mohl Mwangimu pomoct, o vítězi totiž rozhodovala nejenom velikost jeho firmy a její tržby, ale hlavně podnikatelský příběh. „Mohl to vyhrát kdokoliv z padesátky podnikatelů, kteří tu bojovali. kritérií je mnoho a někdy rozhodovaly jen detaily,“ podotkl předseda poroty Ruben Vardian.

Česko v soutěži zastupoval šéf Kofoly Jannis Samaras, spolu s ním o titul nejlepšího z nejlepších bojoval třeba Alessandro Benetton, šéf známé italské oděvní firmy nebo Fin Mikael Hed z Rovio Entertaiment, tvůrce známé hry pro mobily a tablety Angry Birds.

Soutěž Světový podnikatel roku je vyvrcholením soutěže Podnikatel roku, která se každoročně koná v několika zemích světa. Letos se představilo celkem 59 podnikatelů z celého světa a nejrůznějších oborů. Jejich firmy zaměstnávají přes 300 tisíc lidí a pokud by se sečetly jejich tržby, činily by asi 60 miliard dolarů.