Slovensko pošle v rámci pomoci Španělsku více než miliardu eur

Bratislava – Španělsku byla o minulém víkendu přislíbena částka sto miliard eur a podle analytiků se naši východní sousedé budou na této pomoci podílet více než jednou miliardou eur ve formě záruk. Pokud se tak stane, stoupnou záruky Slovenska problémovým zemím až na tři miliardy eur. To však nemusí být zdaleka vše, protože řada analytiků si myslí, že nakonec bude potřeba dát dohromady peníze na záchranu celého Španělska. Tentokrát by ale šlo o mnohem větší částku a je otázkou, zda by si to eurozóna mohla vůbec dovolit.

Španělsko bude po Řecku, Irsku a Portugalsku už čtvrtou zemí, která bude potřebovat z eurozóny finanční pomoc. Ta má být prozatím až sto miliard eur, které poputují z takzvaného eurovalu. Na rozdíl od předchozích zásahů eurovalu mají jít peníze výlučně na rekapitalizaci španělských bank. Na tomto se dohodli o víkendu ministři financí eurozóny. 

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) již v neděli potvrdil, že na pomoci se bude finančně podílet i Slovensko, kolik to ale bude, zatím není známo. Podle předběžných odhadů analytiků by byl slovenský podíl při stomiliardové pomoci ve výši 1,06 - 1,2 miliardy eur. Zdaleka to však nemusí být konečná částka, neboť se objevuje i názor, že nakonec bude potřeba dát dohromady peníze na záchranu celého Španělska. Tentokrát by ale šlo o mnohem větší částku a je otázkou, zda by si to eurozóna mohla vůbec dovolit, tedy i Slovensko.

V současné době má Slovensko záruky ve výši 1,61 miliardy eur. První bylo Irsko, kde slovenské státní záruky představují 319 milionů eur, následovalo Portugalsko (431 milionů eur) a druhý balíček pomoci pro Řecko (860 milionů eur). Slovenské státní záruky, které poskytuje pro jednotlivé půjčky, by tak mohly stoupnout až na 2,81 miliardy eur.