Energetické štítky půjdou v pátek do závěrečného čtení

Praha - Povinné označení budov energetickými štítky, pokud je budou chtít jejich majitelé prodat nebo pronajmout - s tím počítá vládní novela zákona o hospodaření energií. Informace přímo na nemovitostech napoví zájemcům, na kolik je přijde vytápění. Opatření vyžaduje Brusel, jeho cílem je co možná nejvíc snížit energetickou náročnost budov. Poslanci propustili návrh do závěrečného čtení, k němuž by mělo dojít ještě tento pátek.

Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Norma má vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů za energie.

Sněmovní výbor pro životní prostředí a hospodářský výbor navrhují, aby se na vlastníky rodinných a rekreačních domů nevztahovala povinnost nechat při jejich výstavbě a rekonstrukci vypracovat studii, zda je možné zajistit alternativní zásobování energií. Nemuseli by ani nechávat zpracovat posudek na doporučení ohledně snížení energetické náročnosti budovy při její rekonstrukci.

Oba výbory navrhují i řešení pro případ, že vlastník bytu nedostane energetický průkaz. V takovém případě by ho mohl nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky. Tyto dokumenty by pak v případě prodeje nebo pronájmu bytu nahradily energetický štítek.

Chalupa: Spustíme program, který poradí s hledáním úspor energií

O všech pozměňovacích návrzích poslanci rozhodnou při závěrečném schvalování. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) řekl, že jeho úřad pracuje na tom, aby nejpozději do konce příštího roku spustilo program, který podpoří vlastníky veřejných i soukromých budov při hledání úspor energií. Domnívá se, že zejména pro obce bude takový program jedinou možností, jak zajistit, aby mohly stavět budovy, které budou splňovat požadované standardy téměř nulové spotřeby energie.