Barroso: Větší pravomoci pro regulátory bank a silnější integrace

Brusel - Předseda Evropské komise José Barroso v rozhovoru pro dnešní vydání listu Financial Times tlačí na vznik bankovní unie v EU. Všechny země by podle něj měly dát své velké banky pod jeden přeshraniční dohled. Návrh má podporu francouzského prezidenta Hollanda, prosazovat ho půjde ale těžko, společnost je rozladěná. Na finančních trzích se spekuluje o Itálii, která by se dle některých mohla stát dalším adeptem na peněžní pomoc.

Větší pravomoci pro regulátory bank

EU podle Barrosa potřebuje jít ještě dál, než kam směřují návrhy EK z minulého týdne. V nich výkonný orgán unie navrhl změny v tom, jakým způsobem se v EU postupuje při řešení potíží krachujících bank. Regulátoři by měli dostat větší pravomoci. Ke krytí ztrát problémových ústavů by mohli třeba víc tlačit i jejich věřitele.

Pokud si má ale EU vzít lekci ze současné dluhové krize, pak musí podle Barrosa přistoupit k hlubší integraci. Zmiňované návrhy z minulého týdne, které obsahují i vznik celoevropského garančního fondu vkladů, by mohly být schváleny už příští rok. Měnit stávající smlouvy EU kvůli tomu prý nebude třeba.

„Myslím, že nyní máme podmínky, abychom šli dál,“ podotkl Barroso. Dříve tomu tak prý nebylo. Dnes si členské státy podle něj mnohem víc uvědomují potřebu pokročit v integraci, zejména pak v eurozóně. „To je jedna z lekcí z této krize,“ dodal šéf EK.

Na trzích se spekuluje o Itálii

Itálie by se mohla stát další zemí eurozóny, která bude potřebovat zahraniční finanční pomoc, to je myšlenka, která se usadila v hlavě nejednoho ekonoma. Částečně k tomu přispěla slova rakouské ministryně financí Marie Fekterové, která nevyloučila, že by Itálie mohla být další v pořadí. Později se od svých slov distancovala.

Podle francouzského ministra financí Petera Moskovice má Itálie solidní ekonomiku a eurozóna v dalších týdnech investory přesvědčí, že dělá kroky k tomu, aby podpořila hospodářský růst.

16:9
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Alessandro Di Meo

Buď se měnový prostor rozpadne, nebo se více spojí

„Zastánci evropské integrace si to stále více uvědomují a současnou situaci cítí jako šanci hlubší integraci prosadit. Navíc nelze opomenout, že zástupci orgánů EU hrají o své vlastní pozice a není tedy divu, že tak horlivě podporují hlubší integraci,“ tvrdí analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.


Bankovní unie má u Hollanda podporu

Socialistický prezident François Hollande, který je ve funkci teprve od minulého měsíce, bankovní unii podporuje. Současné představy počítají s tím, že by vznikl společný finanční regulátor a jen jeden fond, z něhož by se vyplácely vklady ze zkrachovalých bank a zajišťovala se také rekapitalizace finančních ústavů.

„To, co jsme udělali pro Španělsko, byl rozhodující krok vpřed. My ale musíme jít ještě dál. Je to okamžik, kdy Evropané musí definovat rámec pro úplnou konsolidaci eura v politické, rozpočtové, ale i sociální rovině,“ říká francouzský ministr financí Peter Moskovici.