Zemřela první žena, která dostala Nobelovku za ekonomii

New York – V 78 letech zemřela dnes na rakovinu Američanka Elinor Ostromová - první žena, která získala Nobelovu cenu za ekonomii. Cenu získala před třemi roky s Oliverem Williamsonem za analýzy ekonomické správy, tedy způsobu uplatňování autority nebo pravidel v různých oblastech. Byla oceněna za příspěvek k otázce veřejných zdrojů a společného majetku. Ukázala, jak lze společný majetek výhodně spravovat v rámci skupin uživatelů. Zpochybnila tak převládající názor, podle něhož je veřejné zdroje nutno buď podřídit centrálním autoritám, nebo zprivatizovat.

Za svou práci Ostromová obdržela řadu ocenění, například v roce 1999 jako první žena dostala prestižní cenu Johana Skytta za politologii, udělovanou na univerzitě ve švédské Uppsale, či v roce 2005 získala cenu Jamese Madisona od Americké politologické asociace. V roce 1973 založila se svým manželem Vincentem Ostromem na Indianské univerzitě v Bloomingtonu středisko politologie a politické analýzy, jež se stalo světově proslulým na poli studia veřejných zdrojů a jemuž do roku 2009 spolušéfovala.

/*json*/{"map":{"lat":39.167900906774,"lng":-86.518149375916,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/