Řecký odchod z eurozóny by přinesl omezení pohybu kapitálu

Brusel - Eurozóna připravuje plány pro případný odchod Řecka z eurozóny. Podle agentury Reuters by mohly být například na jeho hranicích obnoveny kontroly a Řekové mít limity na výběry z bankomatů. Nicméně samotná Evropská komise na žádném takovém scénáři nepracuje. V Bruselu to dnes řekl mluvčí komise Olivier Bailly. Komise je ale připravena poskytnout v takovýchto debatách právní názor. 

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

„Neřekl jsem, že nevím o nějakých takových debatách. Řekl jsem, že nevím o nějakých plánech, což je drobný rozdíl,“ poznamenal Bailly před novináři. Reagoval tak na dotaz, zda je Evropská komise „vtažena“ do debat o možných scénářích pro odchod Řecka z eurozóny. 

Tento víkend nicméně může rozhodnout o tom, zda Řecko v eurozóně zůstane. Stát na jihu Balkánského poloostrova totiž čekají klíčové volby a druhou nejsilnější stranou je v průzkumech levicová SYRIZA, která slibuje nová jednání o zahraničním záchranném balíčku. Dodržením jeho podmínek přitom Brusel podmiňuje setrvání státu v bloku společné měny.

Odchod Řecka z eurozóny a návrat k drachmě by znamenal chaos v celé Evropské unii a ministerstva financí států platících eurem tak v posledních týdnech jednají, jak se na tuto možnost připravit. Jednou z možností by mohlo být například omezení výběrů z bankomatů i pohybu kapitálu nebo zavedení kontrol na hranicích. Bailly zdůraznil, že Evropská komise není scénáristou nějakých katastrofických plánů a na žádném takovém nepracuje. Komise podle něj dává právní názory.

Zdroje zdůraznily, že se jedná o předběžné plány a že se zatím počítá s tím, že Řecko v bloku společné měny zůstane. Z eurozóny podle průzkumů nechtějí zhruba tři čtvrtiny Řeků. Stejné množství je však pro změnu podmínek při čerpání zahraniční pomoci. 

Záchrana Řecka má stát Evropu 240 miliard eur a eurozóna už poslala peníze i do Irska a Portugalska. Posledním z řady zachraňovaných států je Španělsko, které má podle víkendové dohody dostat sto miliard eur na krachující banky. Investoři Madridu přesto nevěří a výnosy španělských dluhopisů se pohybují poblíž historických maxim. 

Video Reportáž Romana Gazdíka
video

Reportáž Romana Gazdíka