Nynější podoba eurozóny vydrží ještě další rok

Londýn – Většina ekonomů si podle průzkumu agentury Reuters myslí, že eurozóna vydrží v nynější podobě další rok a že Španělsko se bez zahraniční finanční pomoci nakonec neobejde. To je zásadní změna proti dubnu, kdy jen čtvrtina ekonomů čekala, že Španělsko bude potřebovat pomoc zvnějšku. 

V průzkumu, jehož se zúčastnilo padesát devět ekonomů a finančních analytiků z Evropy a Spojených států, jich pětatřicet uvedlo, že Madrid půjde stejnou cestou, jakou šlo před ním Řecko, Irsko a Portugalsko, a žádost o zahraniční pomoc si podá do dvanácti měsíců. Zbytek dotázaných takovou možnost považuje za nepravděpodobnou.   

Citelný nárůst pesimismu má zřejmě kořeny ve vývoji posledních dnů, kdy se začalo spekulovat, že Madrid se neobejde bez pomoci pro svůj bankovní sektor. O víkendu pak tamní vláda oznámila, že se s eurozónou dohodla na čerpání až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč), a to právě na rekapitalizaci bank.   

Nervozita z dalšího vývoje v eurozóně a hlavně z vývoje ve Španělsku se v úterý odrazila v dalším růstu nákladů na obsluhu španělského dluhu. Výnos desetiletých státních dluhopisů se dostal nad 6,8 procenta, což byl nový rekord za dobu existence eurozóny. Sedmiprocentní úrok se považuje za dlouhodobě neudržitelný.