Ruské ekonomice hrozí přehřátí, běží nad svou kapacitu

Moskva - Ruská ekonomika je blízko přehřátí, země by měla zmírnit státní výdaje a snažit se zvýšit úrokové sazby, aby přehřátí ekonomiky zabránila. Uvedl to ve své zprávě Mezinárodní měnový fond. Současně pochválil uvolnění obchodování s rublem, které pomohlo zemi lépe odolat globální ekonomické krizi.

MMF naléhá na Rusko, aby snížilo svůj rozpočtový deficit bez zahrnutí příjmů z ropy v letošním roce o zhruba 1,5 procentního bodu na devět procent hrubého domácího produktu. Do roku 2015 navrhuje další snižování o 1,5 procentního bodu ročně. Včetně zahrnutí příjmů z ropy Rusko hospodaří s rozpočtovým přebytkem.

Vyšší flexibilita směnného kurzu rublu měla podle fondu pro měnovou politiku velkou výhodu. „Pomohlo to ruské ekonomice absorbovat vnější šoky, včetně vedlejších efektů mezinárodního vývoje,“ uvedl fond v prohlášení po ukončení pravidelné roční mise v Rusku.

Kreml
Kreml

Ruská centrální banka v posledních letech výrazně omezila své měnové intervence. Současně ale nechává v posledních pěti měsících své hlavní úrokové sazby beze změny a čeká se, že v tomto postoji bude pokračovat v dalších měsících.

„Můžeme jasně říct, že ruská ekonomika oživila z šoku v letech 2008-2009 a nyní běží na plnou kapacitu, a pravděpodobně nad plnou kapacitu,“ dodal vedoucí mise MMF Antonio Spilimbergo.


Historicky nízká míra nezaměstnanosti, která činí 5,4 procenta, vysoká míra využití kapacit kolem 80 procent a rapidní růst bankovních úvěrů ukazují, že Rusko pravděpodobně roste nad svým dlouhodobým potenciálem a hrozí mu vyšší inflace. Ta sice v minulých měsících klesla na rekordní minimum 3,6 procenta, Spilimbergo však varuje, že by v příštích měsících mohla růst a do konce roku stoupnout na šest až 6,5 procenta.