Kypr uvažuje i o pomoci z Ruska nebo Číny

Nikósie - Kypr se poohlíží o dalších zdrojích, které by mohly poskytnout záchranný úvěr. Důležité ale budou podmínky pomoci. Kromě pěnez z Evropské unie připadají v úvahu Rusko a Čína. Kypr by mohl požádat až o čtyři miliardy eur (102 miliard Kč), což je více než pětina ekonomiky. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vyjádření vysokých představitelů země. 

Náměstek ministra pro evropské záležitosti Andreas Mavrojiannis dnes při návštěvě Irska řekl agentuře Reuters, že v příštích několika týdnech bude země potřebovat 1,8 miliardy eur na rekapitalizaci problémové Popular Bank a že peníze budou potřebovat i další banky. Pokud by se Kypr obrátil s žádostí o pomoc na EU, požádal by určitě o více než 1,8 miliardy eur, maximálně by to byly tři až čtyři miliardy eur. Hrubý domácí produkt země je necelých 19 miliard eur.   

Země však hledá způsoby, jak se vyhnout žádosti o pomoc od EU, protože ta přichází i s dalšími podmínkami, často velmi nepopulárními u veřejnosti. Právě kvůli těmto podmínkám by mohla země podle guvernéra centrální banky zvážit i jiné možnosti. V úvahu připadá půjčka z Ruska nebo z Číny, případně i kombinace půjčky od eurozóny a z další země. Rusko je důležitým obchodním partnerem Kypru a pomohlo mu již v loňském roce.   

Kyperské banky těžce poškodily odpisy řeckého dluhu, který byl restrukturalizován v rámci druhé pomoci od EU a Mezinárodního měnového fondu. Bank of Cyprus již téměř dokončila rekapitalizaci soukromě, Popular však musela požádat o pomoc vládu. Agentura Moody's Investor Services dnes snížila rating Bank of Cyprus a rating Popular umístila do režimu přezkoumání s výhledem na jeho snížení. Odůvodnila to zvýšeným rizikem odchodu Řecka z eurozóny, napsala agentura Reuters.