Kvůli suchu přijdou zemědělci jen na obilí o 2 miliardy

Praha - Dlouhotrvající sucho poškodilo pětinu osevních ploch obilovin, informovala dnes na základě celorepublikového monitoringu škod Agrární komora. Očekávaný výpadek představuje zhruba půl milionu tun obilí. Pěstitelé tak přijdou v tržbách podle odhadu zhruba o 2 miliardy korun. Nejpostiženějším je Jihomoravský kraj, kde je poškozeno takřka 60 procent polí s obilím. Kvůli suchu čekají zemědělci nižší úrodu i u dalších plodin.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Oli Scarff

„Poslední deště, které přišly po vymetání obilovin, ve většině oblastí již nezlepší dva ze tří rozhodujících výnosových faktorů, a to počet klasů na ploše a počet zrn v klasu,“ uvedl Jan Záhorka z Agrární komory.

Přestože zjišťování provedené okresními agrárními komorami k 5. červnu není úplné, očekávají agrárníci, že letošní sklizeň rozhodně nebude tak dobrá jako loňská. Kromě ze 40 procent poškozených ploch základních obilovin na 270 tisících hektarech totiž pěstitelé museli zaorat takřka 70 tisíc hektarů ozimů kvůli poškození mrazem. „Jedná se o největší rozsah škod za mnoho let,“ podotkl Záhorka.

Zemědělci v Česku v roce 2011 sklidili 8,285 milionu tun obilí, což bylo o 20,5 procenta meziročně více. Loňský rok byl z hlediska úrody čtvrtým nejúspěšnějším rokem za 20 let.

Počasí letos zemědělcům příliš nepřeje

Ještě více než obilná pole odnesly nedostatek vláhy plochy trvalých travních porostů a víceletých pícnin. „První seče jsou nižší ve výše poškozených oblastech o 15 až 20 procent, v nížinách o 50 až 70 procent,“ řekl Záhorka, podle něhož některé plochy nebylo možno sklidit vůbec. Například na Znojemsku snížilo sucho výnos u vojtěšky o 80 procent. Výrazně poškozeny jsou také porosty kukuřice.

Vinařství
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Hasíková Michaela

Květnový mráz zase způsobil škody za 400 milionů korun na jihomoravských vinicích. Poškozeno podle vinařů může být více než 30 procent úrody. V případě nepříznivého počasí může být v souvislosti s tím ohrožena i úroda v následující sezoně. Náhlý pokles teploty způsobil stamilionové škody také ovocnářům. Loňská situace, kdy jim mrazy způsobily ztráty na tržbách přes půl miliardy korun, by se však prý opakovat neměla.