Koncové domény si rozebraly hlavně Severní Amerika a Evropa

New York/Londýn - Největší zájem o nové koncové domény internetových adres měly firmy a organizace ze Severní Ameriky a Evropy. Do konce května obdrželo internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) 1 930 žádostí o registraci 1 409 různých internetových koncovek. Poskytnutí nových koncovek je vůbec největším rozšířením doménového prostoru v historii internetu.

Severoamerické organizace a firmy celkově předložily 911 žádostí, což je téměř polovina. Dalších 675 pak putovalo z Evropy. Žádosti také odrážejí to, jak hodně je internet využíván v jednotlivých oblastech. Jen 17 návrhů obdržel ICANN z Afriky, z Latinské Ameriky a Karibiku pak šlo o 24 žádostí. Konec května přitom byl konečný termín pro podání žádostí. Registrace přijde na 185 tisíc dolarů, tedy skoro čtyři miliony korun.

Jonathan Robinson, ředitel Afilias

„Abyste doménu uvedli v život, musíte mít v kapse aspoň milion dolarů.“ 


Video Reportáž Jana Beránka a Hany Scharffové
video

Reportáž Jana Beránka a Hany Scharffové

Reportáž Jana Beránka a Hany Scharffové

1406

Rozhovor s Ondřejem Filipem o webových doménách

Naopak negativním překvapením byl zájem z Asie a Tichomoří. Odtud přišlo 303 návrhů, tedy zhruba 16 procent z celkového počtu. Čekalo se, že odtud přijde více žádostí, protože v rámci nových pravidel nemusí být domény psané latinkou. Čína má nejvíce uživatelů internetu na světě, a proto se čekalo, že se bude snažit vytvořit čínský ekvivalent k současné koncové doméně .com a dalším.

Koncové domény: .pizza, .buy či .app

Podle ICANNu se mezi návrhy se objevily .pizza, .space, .cloud, .buy, .book či .auto. Z firem si o vlastní koncovku požádaly třeba Apple, Sony a American Express. K návrhům se nyní bude vyjadřovat veřejnost. Může se třeba ozvat někdo, kdo bude mít dojem, že nová doména porušuje jeho obchodní značku nebo je urážlivá.

SONY
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rajesh Kumar Singh

Mezi žadateli je podle informací z počátku května i tuzemská dotFREE a vlastní doménu žádá i skupina RWE, která rovněž působí v Česku. Dalším českým žadatelem je softwarová firma Unicorn podnikatele Vladimíra Kováře.

Nyní však bude trvat nejméně rok nebo dva, než ICANN schválí první z nových koncových domén. Organizace musí přezkoumat každý návrh a zájemce o získání nové koncovky, včetně jeho trestní bezúhonnosti.

ICANN si za přidělení nové koncovky bude účtovat 185 tisíc dolarů, tedy asi 3,8 milionu korun. Dalších 25 tisíc dolarů bude tvořit roční udržovací poplatek a vedle toho zájemce zaplatí dolar za každé registrované doménové jméno s příslušnou koncovkou. Novému majiteli však může koncovka přinést i miliony dolarů ročně, protože ji bude moci dále nabízet pro tzv. doménová jména druhého řádu.

Dolary
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Chameleons Eye

Velká část z 1 930 návrhů se přitom opakovala. Největší zájem byl o .app, celkem 13 žádostí. Dvanáct bylo zájemců s žádostí o aplikaci .inc a 11 o .home. ICANN podporuje vzájemné dohody konkurentů. Pokud se to nepodaří, uskuteční se aukce o nové jméno.

Cílem nových koncovek je konkurovat .com, .org, .net a dalším zhruba 300 koncových domén, které se nyní používají. Firmy si nově budou moci například vytvořit vlastní internetové stránky a adresy odděleně pro každý ze svých produktů a značek. Vznikne také alternativa pro firmy, které se připojily k internetu později a zjistily, že už je obsazená internetová adresa s jejich jménem a požadovanou koncovkou.