Úředníci ze západní Evropy mají dvakrát vyšší platy než ti čeští

Praha - Platy západoevropských úředníků jsou zhruba dvakrát vyšší než v Česku. Nejvíce si vydělají úředníci v Británii, Nizozemsku a Finsku. Naopak nejhorší platy v Evropě mají v zemích bývalého Sovětského svazu, jako je Ukrajina, Bělorusko nebo Kazachstán. Výpočty jsou založeny na celosvětovém srovnání platů projektu WageIndicator, který je v ČR známý pod názvem MůjPlat.cz.

Porovnání vychází z takzvaného BigMac indexu, což je alternativní způsob měření koupěschopnosti platů. Jeho cílem je spočítat množství hamburgerů sítě McDonald's, které si mohou zaměstnanci v dané zemi dovolit za svůj hodinový plat.

Kupříkladu za hodinový plat, který je zhruba 14 až 17 dolarů (285 až 346 korun), si úředníci v Británii, Nizozemsku a Finsku koupí dva až tři hamburgery. Oproti tomu úředníci v Česku dostávají 8,1 dolaru (165 korun) hrubého na hodinu a mohou si za to dovolit 1,3 hamburgeru. V Maďarsku si mohou koupit jen 0,8 hamburgeru.

Naopak plat v zemích bývalého Sovětského svazu se pohybuje většinou okolo čtyř až šesti dolarů (81 až 122 korun) za hodinu. Podobně jsou na tom úředníci v zemích Jižní Ameriky. Nejméně dostávají úředníci v Indonésii a Pákistánu, kde si může úředník za hodinu práce koupit jen necelou třetinu hamburgeru.