ČEZ se může chopit Energotransu

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posvětil, že ČEZ může převzít společnost Energotrans, která vlastní elektrárnu v Mělníku. Antimonopolní úřad řešil případ od loňského října. Rozhodnutí zatím podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje není pravomocné. Fúze nenaruší soutěž na žádném z trhů, kde firmy působí, dodal.

Přestože na trzích výroby a velkoobchodu s elektrickou energií a na poptávkové straně trhu s hnědým energetickým uhlím podle antimonopolního úřadu ČEZ zaujímá významné postavení, tržní podíl firmy se zvýší jen nepatrně. ČEZ před jedenácti lety vlastnil 30 procent Energotransu. Tento podíl prodal Pražské teplárenské za půl miliardy korun. Později Energotrans získal EPH.

„Společnost Energotrans se navíc neprofilovala jako výrazně aktivní prosoutěžní element, působí zde další konkurenti a svou roli hrají i další charakteristiky jednotlivých trhů,“ prohlásil Rafaj. Také na dalších trzích, které ÚOHS posuzoval, podle Rafaje fúze nevzbuzuje obavy z možného narušení hospodářské soutěže.

ČEZ se o Energotrans zajímal několik let v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnou v Mělníku, která v budoucnu zabezpečí dodávky tepla pro Prahu. Společnost Energotrans je stoprocentní dceřinou firmou Pražské teplárenské a provozuje hnědouhelnou elektrárnu Mělník I o instalovaném výkonu 352 megawattů.