Cigarety zdraží až o čtyři koruny, vzkazuje vláda

Praha - Cena cigaret a tabáku v nadcházejících dvou letech poroste. Vláda schválila novelu, která u tabákových výrobků zvyšuje spotřební daň. Krabička cigaret by tak měla v roce 2014 podražit zhruba o čtyři koruny. Růst spotřební daně ministerstvo financí odůvodňuje požadavky Evropské unie. 

Ministerstvo původně počítalo s jednorázovým zvýšením od roku 2014, nově se rozhodlo zvýšení daně rozložit do let 2013 a 2014. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku o jeden procentní bod, kdy základní sazba stoupne na 21 procent.

Vyjádření ministerstva financí

„Vyššího zatížení zejména drahých cigaret je vhodnější se vyvarovat z toho důvodu, že by podporovalo změnu spotřebitelských preferencí a přechod od drahých cigaret k levným, což by vedlo k poklesům výnosu spotřební daně.“


Krabička cigaret bude od roku 2013 o dvě koruny dražší

V příštím roce by tak měla cena krabičky cigaret stoupnout zhruba o dvě koruny a v roce 2014 o další dvě koruny. Spotřební daň se u tabákových výrobků zvýšila na základě novely již od letošního roku. Růst spotřební daně odůvodňuje ministerstvo požadavky EU.

Cigarety
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Marcelo Sayăo

Sazba daně z cigaret vzrostla od ledna 2012 o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za kilogram. Od roku 2013 by měla sazba daně z cigaret stoupnout o šest haléřů, v roce 2014 o dalších devět haléřů. Minimální spotřební daň na jednu cigaretu by tak měla stoupnout na 2,25 koruny, nyní je to o 15 haléřů méně.

Podle předpokladů ministerstva financí vynese vyšší daň příští rok rozpočtu o 1,4 miliardy korun a o rok později o 1,9 miliardy korun více ve srovnání s letoškem. Inflaci by mělo toto zvýšení v obou letech zvýšit o 0,14 procentního bodu.

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance

„Současné vládě se to (zvýšení spotřební daně) hodí, protože tyto daně pomáhají zacelit díru ve státních financích.“


Video Vláda schválila vyšší spotřební daň u cigaret
video

Vláda schválila vyšší spotřební daň u cigaret

Vláda schválila vyšší spotřební daň u cigaret

Komentář Davida Marka

Brífink Petra Nečase k rozpočtu a novelám

Telefonát s 1. náměstkem ministra financí Ladislavem Minčičem

Více zaplatíme i za lázeňský poplatek

Vláda totiž schválila také novelu zákona o místních poplatcích, čímž zdraží poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst.

Sazba poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt by měla stoupnout ze současných maximálních 15 korun na osobu na 30 korun za den. Důvodem je podle ministerstva finacní požadavek obcí a měst s lázeňským statutem sdružených ve Sdružení lázeňských míst ČR a Svazu měst a obcí ČR a fakt, že výše poplatku je stejná od roku 1991.

Současně by sazba poplatku za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst měla stoupnout až na 40 korun za každý započatý den. Nyní je 20 korun. Obec může podle návrhu po dohodě s poplatníkem stanovit rovněž poplatek týdenní, měsíční nebo roční paušální částkou. „Za účelem zjednodušení výběru tohoto poplatku se navrhuje možnost uhradit poplatek prostřednictvím technického zařízení,“ uvedlo ministerstvo.