Kabinet příští rok počítá s deficitem 100 miliard

Praha - Vláda dnes zahájila diskusi nad přípravami státního rozpočtu na příští rok. Cílem vlády je podle premiéra Petra Nečase (ODS) již dříve deklarovaná snaha příští rok snížit deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP. Materiál počítá pro příští rok s deficitem 100 miliard korun, uvedl premiér. Podle stínového ministra financí Jana Mládka (ČSSD) je údaj o snížení deficitu na 2,9 procenta HDP nesmyslný a lživý.

„Vláda dnes začala projednávat materiály ohledně přípravy rozpočtu na rok 2013 a střednědobých výdajových rámců pro roky 2014 a 2015. Budeme o tom jednat i na příštím zasedání vlády,“ uvedl premiér. Definitivně podle premiéra vláda schválí rozpočet v září. Kabinet musí návrh státního rozpočtu předložit do Poslanecké sněmovny každoročně nejpozději do konce září.

Nečas během tiskové konference uvedl, že nynější příděly peněz pro jednotlivé resorty mají být podnětem pro další práci ze strany ministrů, směřující ke schvalování v září. „V tuto chvíli všechna čísla pro jednotlivé kapitoly mají indikativní charakter, aby je jednotlivé resorty mohly rozepsat do svých agend. Definitivní čísla budou až po schválení návrhu státního rozpočtu,“ dodal premiér.

Pro letošní rok je naplánován schodek státního rozpočtu 105 miliard korun. Ke konci května činil deficit již 79 miliard korun.

Video Brífink Petra Nečase k rozpočtu a novelám
video

Brífink Petra Nečase k rozpočtu a novelám

Mládek: Ekonomika dodneška nedosáhla úrovně z roku 2008

Podle stínového mistra Jana Mládka česká ekonomika neroste a je podivuhodné, že ještě nedosáhla úrovně z roku 2008, když okolní státy této úrovně již dosáhly. „Důvodem je hospodářská politika Nečasova kabinetu, tj. naprosté podcenění růstu a domácí poptávky,“ řekl na tiskové konferenci ČSSD Mládek. Základním důvodem nerostoucí ekonomiky je podle něj především obava lidí z hospodářské situace, z čehož následně vyplývá, že lidé peníze drží, místo aby investovali a konzumovali.

„Ministr financí slibuje deficit veřejných financí 2,9 procenta HDP. S vysokou mírou pravděpodobnosti je toto nesmyslný a lžívý údaj, který neodpovídá realitě,“ popsal dále Mládek. Důvodem je prý to, že ministerstvo má problém s výběrem daní z přidané hodonty a peníze tak budou chybět na příjmové straně. Pak je tu riziko, že propadne 220 miliard z evropských peněz, což znamená zvýšení deficitu o 5,5 procenta HDP. To se podle Mládka nemusí projevit najednou, ale dvě proceta by to příští rok mohly být. V neposlední řadě pak budou mít vliv na deficit i církevní restituce, pokud budou schváleny.