Černé scénáře se nepotvrdily, španělským bankám by mělo stačit 62 miliard eur

Madrid - Španělské banky by mohly potřebovat finanční injekci v rozmezí 51 až 62 miliard eur (v přepočtu asi 1,3 až 1,6 bilionu Kč), což je výrazně méně, než se očekávalo. Zjistil to nezávislý audit, který provedly konzultační společnosti Roland Berger a Oliver Wyman. O pomoc by země měla požádat během nejbližších dnů, přesvědčen je o tom španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Navíc jde prý jen o formalitu.

Viceguvernér španělské centrální banky Fernando Restoy řekl, že částka 62 miliard eur představuje nejhorší možný scénář. Pokud se potvrdí, že banky víc peněz potřebovat nebudou, znamenalo by to, že se ani zdaleka nenaplnily nejčernější předpoklady. Podle nich by nemuselo stačit ani 100 miliard eur.

Dnešek byl posledním dnem, který si Španělsko stanovilo pro zveřejnění prvních hrubých čísel auditu bankovního sektoru. Mezitím se pracuje na podrobnějších číslech, která chtěl Madrid zveřejnit do konce července. K dispozici ale zřejmě budou až v září. Dnešní čísla vláda použije k tomu, aby stanovila přesnou výši pomoci, o kterou nakonec eurozónu požádá. Tři největší španělské banky navíc žádnou pomoc nebudou potřebovat ani podle nejhoršího scénáře. Podle Španělů se tak potvrzuje, že problém bankovního sektoru se omezuje pouze na relativně malou skupinu bank.

Žádost o finanční pomoc bankám přijde během několika dní

„Představíme žádost v příštích několika málo dnech, myslím, že do konce července budeme mít představu, velmi jasnou, detailní představu, jak to uděláme,“ tvrdí španělský ministr. Rakouská ministryně Maria Fekterová podotkla, že očekává, že se žádost bude týkat jen pomoci bankám, což Madrid už předem avizoval

Španělské banky se stále nevzpamatovaly z dopadů krize na tamním realitním trhu, která trvá už od roku 2008. Banky mají ve svých úvěrových portfoliích značné objemy nesplácených úvěrů, které ohrožují likviditu a znemožňují jejich ozdravení.