Největší zájem byl o 1,5leté státní dluhopisy

Praha - Největší zájem projevili Češi v rámci jarní emise státních spořicích dluhopisů o krátkodobé 1,5leté diskontované dluhopisy. Celkem se jich prodalo 7,5 miliardy kusů. Podle statistiky jarní emise, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí, si domácí fyzické osoby pořídily 13,8 miliardy kusů dluhopisů. Celkem lidé zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy.

 Miroslav Kalousek, ministr financí 

Miroslav Kalousek„Opět mohu poukázat na skutečnost, že nejvíce objednávek se týká nejnižších pásem od 1 000 do 100 000 korun. Z toho vyplývá, že se nám podařilo přilákat zájem hlavně středněpříjmových střadatelů. Drtivou většinu z nich představují lidé nad 50 let, kteří do státních dluhopisů umísťují část svých celoživotních úspor.“


Téměř polovinu z počtu dluhopisů zakoupených právnickými osobami si přitom nově objednaly obce. „I pro ně představují státní dluhopisy bezpečnou investici, stejně jako pro několik odborových organizací, které daly znovu najevo, že mají důvěru v rozpočtovou politiku vlády,“ upřesnil ministr financí. Z distributorů upsala největší podíl Československá obchodní banka, a to za téměř 6,9 miliardy korun.

Podle analytika Broker Consulting Jana Lenera je investice do státních spořicích dluhopisů srovnatelná s běžně dostupnými produkty na finančním trhu. Státní dluhopisy jsou podle něj pro drobné investory relativně bezpečným přístavem a konzervativní Češi jsou ochotni za nízkou míru rizika akceptovat nízký výnos.

Dluhopisy si mohli zakoupit všichni občané ČR i cizinci. Objednat si je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti. Nově proti loňské emisi si mohly tři typy dluhopisů koupit mimo jiné kraje, města, veřejné vysoké školy, stavovské komory a veřejnoprávní instituce. Nominální hodnota jednoho dluhopisu byla jedna koruna a minimální počet zakoupených dluhopisů byl tisíc kusů.

Video Zájem o státní dluhopisy
video

Zájem o státní dluhopisy

Petr Pavelek, ředitel odboru řízení státního dluhu ministerstva financí

„Zdá se, že při investičním rozhodování občanů převažuje krátkodobější horizont. Patrně je to zapříčiněno i řadou opakujících se negativních zpráv zejména z eurozóny.“


Ministerstvo lidem nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. Úřad plánoval prodat v rámci emise dluhopisy za 10 až 20 miliard korun. Emisi považuje za úspěšnou a na podzim plánuje další. Loni na podzim si investoři objednali spořicí dluhopisy za více než 20 miliard.