České zboží bylo loni osmé nejlevnější z EU

Lucemburk - V loňském roce byly spotřebitelské ceny v Česku osmé nejnižší z 27 států Evropské unie. Podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) panují mezi státy unie v tomto směru obrovské rozdíly. Zatímco v Bulharsku ceny dosahovaly 51 procent průměru EU, tak v Dánsku to bylo 142 procent, ve Švédsku 128 procent a 125 procent ve Finsku.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Julian Stratenschulte

Nižší ceny, než činil průměr EU, měly hlavně členské země, které do unie přistoupily v letech 2004 a 2007, tedy převážně státy ze střední a východní Evropy. Kromě nich cenovou hladinu cen spotřebního zboží a služeb pod unijním průměrem mají i Španělsko (97 procent), Řecko (95 procent) a Portugalsko (87 procent).

Třeba potraviny a nealkoholické nápoje byly loni nejlevnější v Bulharsku, kde se jejich ceny pohybovaly na úrovni 67 procent průměru EU. Naopak nejdražší byly v Dánsku (136 procent). Masivní jsou i rozdíly v cenách alkoholických nápojů. Zatímco v Maďarsku ceny dosahovaly 67 procent unijního průměru, v Irsku šlo dokonce o 163 procent.

Whisky
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Jim Ryce

Ovšem tentokrát evropští statistici neuvedli, že mezi členskými státy panují i velké rozdíly v příjmech obyvatel. Lidé v bývalých komunistických zemích v průměru obecně vydělávají o poznání méně než jejich protějšky ze západních států.