Kalousek se bojí bankovní unie, ohrozí prý evropský finanční trh

Lucemburk - Šéf českých financí Miroslav Kalousek se obává plánů spojených se vznikem bankovní unie v rámci EU. Volají po ní v reakci na krizi někteří evropští politici, mezi nimi i šéf Evropské komise José Barroso. Ovšem podle českého ministra není možné čekat, že by se do ní zapojily všechny země. V tom případě bude hrozit konec jednotného finančního trhu v EU, dodal.

Plány na vznik bankovní unie, tedy na větší integraci bankovního sektoru, posílení regulace a změny v oblasti pojistek a bankovních garancí, mají na summitu příští týden v Bruselu projednávat šéfové států a vlád zemí EU. Od této schůzky se ale podle Kalouska ještě nedají čekat konkrétní výsledky. „Bude to mimořádně složitá diskuse,“ míní.

„Pro Českou republiku je tam mimořádně citlivá otázka regulátorů z hostitelských zemí a domácích zemí u mateřských a domácích společností,“ prohlásil Kalousek během dnešního jednání s kolegy ze zemí EU v Lucemburku. Návrhy, které doposud Evropská komise předložila k jednání, podle něj posilují regulační orgány v zemích mateřských ústavů. Naprostá většina bank je v České republice vlastněna zahraničními matkami.

Paříž
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Andre Jenny

Ministr tak zdůraznil, že Praha bude usilovat o to, aby regulátoři v mateřských zemích bank i ti v místě sídla jejich dceřiných firem měli vyrovnané pravomoci. „Já si neumím představit, že by do té bankovní unie vstoupilo třeba Spojené království (Británie). Myslím, že není možné očekávat, že tam vstoupí všichni,“ uvedl. Podle něj to může být cesta k tomu, že nebudou dodržena pravidla jednotného trhu.

Česko bude muset nejprve zvážit výhody a nevýhody toho, co by znamenalo případné zapojení, nebo naopak nezapojení do bankovní unie, říká Kalousek. Ani jedno rozhodnutí podle něj však nebude bez rizik. Podle Kalouska by mohla bankovní unie fungovat, i když do ní nebudou zapojeny všechny státy 27členné unie. Pak je ale prý velkou otázkou, jestli to neznamená konec jednotného finančního trhu v EU. „Já si myslím, že ano,“ prohlásil Kalousek s tím, že právě tato věc ho trápí nejvíc. Český ministr financí zdůraznil, že jednání o bankovní unii jsou teprve na začátku. Česká republika si podle něho nemůže dovolit o tom nediskutovat a pragmaticky zvažovat pro a proti.