Do Řecka proudí méně elektřiny, dodavatelé nedostali zaplaceno

Londýn - Obchodníci s elektřinou z minimálně čtyř zemí omezili či zastavili dodávky do Řecka kvůli nezaplaceným účtům. Roste tak riziko výpadků elektřiny během turistické sezony. Informovala dnes agentura Reuters.

Řecký provozovatel elektrické sítě LAGHE podle soudních dokumentů dluží zahraničním a domácím dodavatelům 327 milionů eur (8,4 miliardy korun). Jeho tržby totiž klesly v důsledku hospodářské recese a neochoty řady Řeků platit účty za elektřinu.

K omezení či zastavení dodávek elektřiny do Řecka podle zdrojů agentury Reuters přikročily minimálně čtyři obchodní společnosti ze Švýcarska, Itálie, Bulharska a Německa.

Pokles dovozu vede k vyšším cenám

Pokles dovozu elektřiny již vedl k výraznému nárůstu jejích cen na řeckém trhu. Ceny tlačí vzhůru také teplé počasí. Prudký pokles dovozu elektřiny by podle agentury Reuters mohl ve spojení s dlouhodobější vlnou veder způsobit výpadky elektrického proudu v době vrcholící turistické sezony. Cestovní ruch přitom představuje jeden z mála významných devizových zdrojů řecké ekonomiky.

Řecko loni navštívilo celkem 16 milionů turistů. Cestovní ruch se podílí 15 procenty na řeckém hrubém domácím produktu a zajišťuje pětinu pracovních míst v zemi. Řecká míra nezaměstnanosti se v prvním čtvrtletí vyšplhala na rekordních 22,6 procenta.

V loňském třetím čtvrtletí, které zahrnuje letní sezonu, se dovoz podílel na celkové spotřebě elektřiny v Řecku více než deseti procenty, napsala agentura Reuters.