Vlasy z Kambodže – zdroj krásy i živobytí

Phnompenh – Krása je i v časech krize stále výhodným byznysem. Ženy a dívky z celého světa neváhají utratit velké peníze za to, co do vínku nedostaly – dlouhé řasy, krásné nehty a především bohaté vlasy. Vedle zručnosti plastických chirurgů totiž v nových trendech ženské estetiky stále častěji vyhledávají kvalitní přírodní vlasy od jiných žen. Najít je v současnosti mohou například v Kambodži. Jedna z nejchudších zemí světa je totiž zároveň plná dívek, které se honosí krásnými hřívami. Alespoň v odlehlých vesnicích ale mnoho parády neudělají, a tak je pro ně výhodnější vlasy prodávat – díky sociálním programům se jim to navíc nevyplatí pouze finančně.  

Už od prehistorie se ženy rády vychloubaly dlouhými krásnými vlasy. Dar přírody se od počátku novověku snažily vylepšit honosnými parukami, dnes dávají přednost umělým prodlužováním. Málokterá evropská brunetka ale tuší, že její novou chloubu předtím nosily ženy z Kambodže. Dlouhé vlasy jsou tam dnes nejen na obdiv, ale i výnosným exportním artiklem. Poptávka po vlasech ve světě stoupá.

Jen v hlavním městě Phnompenhu lze na místních trzích najít vzorky kudrnatých nebo vlnitých vlasů všech délek a kvalit. Na umělé fabrikované příčesky ale při hledání můžete zapomenout. Všechny pocházejí od kambodžských dívek a žen. Hodně lidí asi myslí, že Kambodžanky mají od přírody jen kučeravé vlasy. Ale tady vidíte – mají různé typy vlasů. My nepoužíváme žádné chemické úpravy, vše je přírodní, říká podnikatelka Janice Wilsonová.

Kambodžská dívka
Kambodžská dívka

Vždy preferovala opravdové vlasy od tamních žen a dnes slaví úspěch s prosperující firmou s milionovými obraty a 80 zaměstnanci po celé zemi. Jde přitom o oboustranně prospěšný obchod. Kambodžanky získávají peníze i benefity v podobě kurzů angličtiny, počítačů nebo matematiky zdarma. Většina práce s vlasy je manuální, rozčesávání, čištění a našívání zaměstnává desítky žen v kambodžských vesnicích.

Kambodža chce dohnat i tradiční vývozce vlasů, tedy Indii a Čínu. Spoléhá se přitom hlavně na internet. „Většina našich klientek je ze Spojených států, nějakých 85 procent. Dalších 10 procent je z Evropy a pak z několika afrických zemí – hlavně z JAR a Nigérie,“ dodává Wilsonová. Objednávky vyšle za oceán během několika dnů. Cena vlasů závisí na délce, pevnosti i lesku a může se vyšplhat i na několik stovek dolarů.