Podle soudu musí Czech Coal znovu dodávat uhlí do Opatovic

Ústí nad Labem - Elektrárna Opatovice tvrdí, že má z rozhodnutí soudu nárok na obnovení dodávek uhlí od mostecké společnosti Czech Coal. Vyplývá to podle ní z předběžného opatření, které dnes vydal ústecký krajský soud. Czech Coal rozhodnutí soudu potvrdil, s jeho textem se ale chce nejprve seznámit. Do Opatovic přestal dodávat uhlí 7. června s vysvětlením, že mu elektrárna dluží asi půl miliardy korun. Elektrárna ale naopak tvrdí, že má u Czech Coal přeplatek. Opatovice zásobují teplem hlavně Hradec Králové a Pardubice.

„Krajský soud dnes vydal předběžné opatření, kterým uložil společnosti Czech Coal povinnost obnovit neprodleně dodávky uhlí v plném rozsahu dle platné smlouvy. Rozhodnutí soudu je okamžitě účinné,“ uvedl mluvčí elektrárny Petr Zadák, který o rozhodnutí dnes odpoledne informoval média. Elektrárna vyrábět zatím nepřestala, zásoby uhlí má prý na tři měsíce.

Gabriela Benešová, mluvčí Czech Coal:

„Czech Coal respektuje dnešní nařízení soudu o předběžném opatření. Jakmile se s usnesením seznámí podrobně, zváží další kroky.“


Podle dostupných údajů měly obě strany smlouvu do roku 2015, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí. A Opatovičtí tvrdí, že i kdyby smlouvu Czech Coal vypověděl, dodávat musí až do konce roku 2013. „Případné odstoupení od smlouvy by mělo nabýt účinnosti až na konci následujícího kalendářního roku,“ uvedl Zadák. Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku.

Majitelem elektrárny je Energetický a průmyslový holding (EPH), který s Czech Coal nemá příliš dobré vztahy. Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit na úroveň zhruba 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.