Čez vyplatí dividendu 45 korun na akcii

Praha - Energetická společnost ČEZ vyplatí z loňského zisku dividendu 45 korun na akcii. Je to o pět korun méně než loni. Stát, který je majoritním vlastníkem společnosti, obdrží zhruba 16,9 miliardy korun, loni získal o dvě miliardy více. Celkem ČEZ na dividendách vyplatí 24,2 miliardy korun. O výplatě dnes rozhodla valná hromada.

Dividenda tvoří asi 59 procent z konsolidovaného zisku po zdanění. Je tak v souladu s dividendovou politikou ČEZu, podle které je výplatní poměr dividend 50 až 60 procent čistého konsolidovaného zisku.

Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 2. červenec. Valná hromada dnes zároveň schválila účetní závěrku ČEZu za rok 2011. Podíly na zisku členů představenstva a dozorčí rady činí 25,5 milionu korun.

Loňský zisk ČEZu klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Loni bylo kvůli vyššímu zisku v roce 2010 vyplaceno na dividendách zhruba 27 miliard korun. Dividenda na jednu akcii činila loni 50 Kč. Letos čeká ČEZ čistý zisk 41 miliard korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.