Merkelová: Za mého života společné ručení za dluhy v EU nebude

Berlín – „Dokud budu naživu, společné ručení za dluhy nepředpokládám,“ prohlásila podle agentur Reuters a AP německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s poslanci koaličních svobodných demokratů (FDP). Vyslovila se tím důrazně proti návrhům zavést nástroje společného ručení typu eurobondů, které prosazuje jižní křídlo eurozóny v čele s Francií. 

Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

Merkelová se sešla s menším koaličním partnerem před dvoudenním summitem Evropské unie, který začíná ve čtvrtek. Na něm se bude bojovat o podobě dalších opatření proti dluhové krizi, která ohrožuje už i velké ekonomiky eurozóny v čele se Španělskem.   

„Dokud budu naživu, společné ručení za dluhy nepředpokládám,“ řekla Merkelová podle jednoho z poslanců FDP. To potvrdil další člen FDP, podle něhož reagovalo shromáždění na její slova potleskem. Merkelová se staví proti návrhům bankovní a dluhové unie a požaduje nejprve vytvoření politické unie. Řídí se v tom názorem většiny Němců, kteří nehodlají platit dluhy ostatních, pokud nad nimi nebudou mít účinnou kontrolu.  

V pondělí se Merkelová vyslovila proti „snadným řešením“ v podobě eurobondů a dalších nástrojů, které vytvářejí společnou odpovědnost za dluhy všech členů měnové unie. Sdílení dluhů označila za „ekonomicky mylné a kontraproduktivní“.