České firmy se jen těžko dostanou k 70 procentům zakázek na Temelín

Praha - České firmy podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky nejspíše nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jaderné elektrárny Temelín, jak slibují účastníci tendru. Uchazeči o dostavbu mají v pondělí předložit své nabídky a provozovatel elektrárny ČEZ bude věnovat mimo jiné pozornost tomu, jakou mají české firmy šanci na uplatnění. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

„Tendr vstupuje do finální fáze. Dosud všechno byly sliby, a teď uvidíme realitu,“ míní Bartuška. Všechni účastníci tendru, tedy americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a firmami Atomstrojexport a Gidropress, shodně slibují, že budou-li stavět Temelín, zajistí 70procentní účast českých firem. Již nyní uzavírají s desítkami českých podniků smlouvy o budoucí spolupráci. „Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší než 70 procent,“ prohlásil Bartuška.

Poslední slovo má mít vláda

Jednotlivé nabídky budou odborníci společnosti ČEZ dle Bartušky posuzovat po většinu druhého pololetí. Ke konci roku by pak firma měla mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. V létě příštího roku by měl být vybrán vítěz tendru. „Zásadní posouzení nabídek musí být provedeno inženýry uvnitř ČEZu. Vláda bude mít poslední slovo, ale já bych nechtěl, aby nějaký politik inženýrům říkal, s kým mají stavět,“ uvedl Bartuška. „Inženýři ale také mohou říct, že nevěří ani jednomu ze tří uchazečů,“ doplnil.

Historie jaderné elektrárny Temelín
Zdroj: ČT24

Vybraná firma musí před zahájením dostavby Temelína jako referenci již provozovat srovnatelný jaderný reaktor ve světě, upozornil Bartuška. Současné projekty všech tří uchazečů ale zatím podle něj nenapovídají tomu, že by byly dokončeny v předpokládaném termínu.

V první fázi ČEZ s vítězem tendru podepíše takzvanou limitovanou autorizaci k práci. S tou bude spojena příprava dokumentace pro územní řízení a povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pak bude podepsána další podobná smlouva zaměřená na stavební povolení. Až po zajištění všech povolení podepíše ČEZ s dodavatelem takzvaný pokyn ke stavbě, ve kterém se zaváže k zaplacení hlavní a největší sumy zakázky.

Část turbíny pro JE Temelín
Zdroj: skoda.cz

Pokyn ke stavbě by mohl přijít v roce 2016 či 2017. „V té době už musí být ve světě vzorový reaktor dodavatele v provozu. Kdyby nebyl, bude lepší to zabalit a jít pryč,“ řekl Bartuška. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Současně je otázkou, zda se elektrárna při nízkých cenách elektřiny vyplatí. ČEZ navrhuje zavedení pevných výkupních cen elektřiny z Temelína a Bartuška takovou možnost nevylučuje. „V Evropě nyní nikdo do energetiky neinvestuje, kromě subvencovaných obnovitelných zdrojů. V Německu a Británii proto hoří debata o feed-in tarifech (pevných výkupních cenách) plynových a jaderných elektráren a její výsledek napoví hodně o budoucnosti evropské energetiky,“ dodal zmocněnec.