Úřady rozjely zkušební provoz sKaret

Praha – Dneškem začal zkušební provoz sKaret, tedy nových sociálních karet, přes které bude stát lidem posílat dávky. Úřady práce jich nyní rozdají několik set. Zhruba do poloviny července na nich chtějí otestovat, jak nový způsob vyplácení pomoci od státu funguje. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek neočekává, že by zavádění sKaret a spuštění nového systému provázely větší problémy. Novinku kritizuje opozice, odbory i rada postižených.

S-Karty zavádí Drábkova reforma. Zajišťuje je Česká spořitelna. Ročně by přes ni na dávkách mělo protéct asi 80 miliard korun. Podle ministra díky novince stát za rozesílání peněz ročně ušetří čtvrt miliardy a „zvýší se komfort“ příjemců. Peníze dostanou na účet k sKartě, s níž budou moci platit. Částku budou moci také vybrat z bankomatu, převádět či vybrat u obchodníků jako cash back, vypočítal Drábek. Zdarma budou ale mít jen jeden výběr z bankomatu a převod u každé dávky, za další úkony se zaplatí běžné bankovní poplatky.

Jaromír DrábekJaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:

„V tuto chvíli jsou distribuovány pilotní karty. Je to několik stovek karet, na nichž budeme ověřovat veškerou funkčnost systému. Jakmile přibližně v polovině července budeme mít ověřené, že všechny technologické záležitosti fungují, jak mají, tak začneme karty běžně vydávat.“


Novinku kritizuje opozice i odbory

Podle opozice i odborů je sKarta výhodná jen pro banky. Odboráři se obávají také toho, že systém zkolabuje. Do konce roku se má vydat zhruba milion karet. Kritikou nešetří ani Národní rada osob se zdravotním postižením, která se kvůli sKartám obrátila tento týden na soud. Požádala ho, aby vydávání plastikových kartiček zakázal do doby, dokud se neprojedná novela o jejich používání. Radě vadí to, že by lidé měli přestat dostávat peníze poštovní poukázkou. Prosazuje změnu zákona, která by platební funkce karty vyloučila. Návrh už podal místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD).

Soud by měl rozhodnout nejpozději začátkem příštího týdne. Drábek je ale přesvědčen o tom, že ministerstvo s kartami postupuje správně. „Pokud by soud návrhu rady vyhověl, pro nás to na situaci nic nemění po faktické stránce, ale časové… Znamenalo by to odklad a posunutí termínu. Jsem ale přesvědčen, že by to neovlivnilo nic v té věcné stránce,“ dodal ministr.