Evropská unie podpoří růst a pracovní místa 120 miliardami eur

Brusel - Evropská unie podpoří ekonomický růst a tvorbu nových pracovních míst asi 120 miliardami eur. Lídři Evropské unie se na summitu podle unijního prezidenta Hermana Van Rompuye dohodli například na navýšení kapitálu Evropské investiční banky (EIB) o deset miliard eur, z čehož na Českou republiku připadá 76 milionů eur (dvě miliardy korun).

Řada evropských ekonomik se v poslední době ponořila do recese. Některé země sužuje masivní nezaměstnanost, která například ve Španělsku citelně přesahuje 20 procent. Kvůli tomu v Evropě výrazně zesílily hlasy po tom, aby se unie nezaměřovala jen na úsporné kroky a reformy, které prosazovalo například Německo. Naopak třeba Francie a její nový prezident François Hollande volají po výraznější podpoře růstu.

„Klíčový prvek je, že posílíme financování ekonomiky tím, že zmobilizujeme 120 miliard eur pro bezprostřední růstová opatření,“ řekl unijní prezident. Zasedání dnes ale zatím nekončí. Šéfové států a vlád, mezi nimiž je i český premiér Petr Nečas, nyní budou pokračovat večeří. Na ní se budou zabývat stabilizací eurozóny sužované dluhovou krizí a prohloubením politické a ekonomické integrace v Evropě.

Angela Merkelová
Zdroj: AP/ČTK
Autor: Virginia Mayo

Opatření, na nichž se lídři zatím shodli, jsou součástí „prorůstového paktu“. Ten jako celek nicméně ještě summit neschválil. Podle některých diplomatických zdrojů problém představuje hlavně Itálie, možná i Španělsko. Ty prý požadují k tomu, aby mu dali zelenou, odsouhlasení naléhavých opatření k řešení složité situace na trzích s dluhopisy. Výnosy z dluhopisů těchto dvou významných evropských ekonomik v posledních týdnech kvůli nervozitě na trzích citelně narostly. 

„V programu růstu a zaměstnanosti máme kapitolu, která se vztahuje k finanční stabilitě. Tuto kapitolu jsme ještě neotevřeli, chceme se o ní bavit ve stejné době, kdy se budeme bavit o zprávě k budoucnosti Evropské hospodářské a měnové unie,“ řekl prezident EU Herman Van Rompuy. 
„Dvě země chtějí spojovací článek mezi dlouhodobými a krátkodobými opatřeními. V noci začneme jednat o krátkodobých opatřeních,“ řekl. „Není zde nic zablokováno, pracujeme dál a posouváme se,“ dodal.