Lídři EU dnes prodiskutují hlubší integraci

Brusel - V Bruselu dnes druhým dnem pokračuje dvoudenní summit Evropské unie. Kromě dokončení prorůstového paktu se dnes budou lídři EU, mezi nimiž Českou republiku zastupuje premiér Petr Nečas, bavit i o prohlubování politické a ekonomické unie v Evropě. Dopracují také závěry summitu, na který by měla následně navázat vrcholná schůzka premiérů či prezidentů zemí eurozóny.

Během prvního dne, kterému se v některých chvílích nevyhnuly ani spory, se lídři v zásadě dohodli na opatřeních na podporu ekonomického růstu a tvorby nových pracovních míst ve výši 120 miliard eur. Řada států EU se nyní potýká s recesí či vysokou mírou nezaměstnanosti a tyto peníze by měly pomoci alespoň částečně jejich hospodářství nastartovat.

Dopad těchto opatření bude podle českého premiéra Petra Nečase jen omezený. Část peněz by ale podle něj mohla „dotéct“ i do Česka. O kolik by se mohlo přesně jednat, Nečas během nočního setkání s novináři neupřesnil.

Premiér Petr Nečas po jednání v Bruselu
Zdroj: ISIFA
Autor: Thierry Roge

Týkat by se to mohlo například podpory malých a středních podniků, k nimž by měly směřovat peníze z úvěrů Evropské investiční banky (EIB). Lídři se dohodli, že navýší její kapitál o deset miliard eur, což povede k tomu, že banka bude moci poskytnout na úvěrech až 60 miliard eur (asi 1,5 bilionu Kč), které by měly směřovat třeba právě na podporu inovací či malých a středních firem. Unijní prezident Herman Van Rompuy ve čtvrtek večer řekl, že se lídři shodli na zvýšení kapitálu EIB a na opatřeních, která mají evropské hospodářství podpořit zhruba 120 miliardami eur (asi 3,1 bilionu Kč).

Tyto kroky jsou součástí „prorůstového paktu“, který nicméně zatím jako celek ještě summit neschválil. Itálie se Španělskem totiž podle diplomatů chtějí od partnerů nejprve odsouhlasit naléhavá opatření k řešení složité situace na trzích s dluhopisy. Výnosy z dluhopisů těchto dvou významných evropských ekonomik v posledních týdnech kvůli nervozitě na trzích citelně vzrostly.

„Reálný dopad do reálné ekonomiky je velmi omezený a hlavní smysl tohoto kroku je, že je to politický kompromis,“ podotkl k opatřením Nečas. Tradičním způsobem, jak snížit vysoké úroky, které teď platí Itálie a Španělsko, je podle premiéra například výkup dluhopisů prostřednictvím Evropské centrální banky (ECB). „Ale je to výsledkem dalších jednání,“ řekl.

Itálie a Španělsko si diktují požadavky

Během prvního dne summitu se ukázalo, že Itálie a Španělsko chtějí vidět okamžitou pomoc, aby se uklidnily finanční trhy, a těmto zemím se tak snížily náklady na obsluhu dluhu. Řím a Madrid proto požadují, aby ostatní nakupovali jejich dluhopisy, patrně přes záchranný fond eurozóny. Teprve pak jsou ochotny podepsat dohodnutá prorůstová opatření.

„Podle mého názoru se podaří nejpozději zítra dosáhnout rozumného kompromisu,“ řekl Nečas k postoji, kterým se Itálie a Španělsko vymezují vůči většině ostatních zemí. „Jak jsem řekl, je tam několik možností, která z nich se zvolí, ale bude záležet samozřejmě i na právním podkladu a vládě, konkrétně na ekonomických možnostech,“ odpověděl Nečas na dotaz, zda by mohl záchranný fond eurozóny dluhopisy kupovat přímo na primárním trhu.

Video EU podpoří růst a nová pracovní místa
video

EU podpoří růst a nová pracovní místa