Kvůli asijské konkurenci končí tuzemská výroba solárních panelů

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Největší tuzemský výrobce solárních panelů společnost Schott Solar ukončí během července a srpna výrobu ve Valašském Meziříčí. Důvodem zavření fabriky je prý levná asijská konkurence. Informaci přináší dnešní vydání MF Dnes. O práci tak přijde asi 500 lidí, což je za letošní rok jedno z největších propouštění v České republice.

„Obchodování s fotovoltaickými výrobky je dlouhodobě zasaženo vážným poklesem cen, ke kterému došlo zejména zásluhou asijských konkurentů,“ uvedla firma. Rozhodnutí padlo podle jednatele společnosti Martina Žalmánka minulý týden v Německu při zasedání dozorčí rady.

Schott je mezinárodní koncern, který se již více než 125 let pohybuje v oblasti speciálních skel, materiálů a pokrokových technologií. Jejími zákazníky jsou firmy z oblastí výroby domácích spotřebičů, solární energie, farmaceutického průmyslu, elektroniky, optiky, přepravy a architektury. Skupina po celém světě zaměstnává asi 17 tisíc lidí a ve fiskálním roce 2010/2011 vykázala prodej za přibližně 2,9 miliardy eur.