Řecko je v hlubší recesi, než se předpokládalo

Atény – Na zavedení dohodnutých úsporných opatření bude Řecko potřebovat více času. Tamní ekonomika je totiž letos v hlubší recesi, než se původně předpokládalo. Po jednání s věřiteli Řecka to řekl lídr tamních socialistů Evangelos Venizelos, který je hlavním představitelem tamní koaliční vlády. Řecko bude na zavedení úspor podle Venizelose možná potřebovat až tři roky navíc. 

Ačkoliv má Řecko v rámci druhého záchranného programu slíbenou finanční pomoc v objemu kolem 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), věřitelé jsou ochotni další část úvěru uvolnit jen pod podmínkou, že Atény změní dosavadní postup. Úspory jsou mezi obyvateli krajně nepopulární, což vládu konzervativců nutí odolávat nepokojům v ulicích.   

Venizelos požadavek vlády prezentoval na schůzce s představiteli takzvané trojky mezinárodních věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Věřitelé jsou nespokojeni s tím, že Řecko v reformách polevuje.

Evangelos Venizelos
Zdroj: AP Photo
Autor: Dimitri Messinis

„Pan Venizelos trval na nutnosti dohodnout se na novém, aktualizovaném plánu střednědobé fiskální strategie,“ píše se ve sdělení jeho kanceláře, z něhož citovala agentura Reuters. „(Venizelos) nastolil otázku změny parametrů záchranného programu tak, aby byly v souladu s předpokládaným vývojem, a také otázku prodloužení doby nutné pro zavedení fiskálních změn na tři roky,“ píše se dále.   

Venizelos, jehož strana PASOK je teď jedním ze tří koaličních partnerů v nové řecké vládě, původní podmínky záchranného programu dojednával. Tehdy ale ještě jako ministr financí v předchozí vládě. Od té doby změnil postoj a požaduje, aby mělo Řecko na zavedení změn o tři roky více času.