EK: Nový bankovní dohled umožní přímou pomoc bankám

Brusel – S příchodem dohledu nad unijním bankovním sektorem již nebude přímá rekapitalizace bank z eurozóny vyžadovat státní garance. Uvedla to Evropská komise, jejíž zpráva katapultovala vzhůru kurz eura. Komise tak totiž potvrdila, že pomáhat bankám bude mnohem snazší než dosud. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Alžběta Jungrová

„Rád bych vyjasnil, že nebudou potřeba žádné státní garance za banky, které budou přímo rekapitalizovány ze záchranného fondu ESM,“ řekl mluvčí komise Simon O'Connor, jehož citovala agentura Reuters. Jeden z činitelů eurozóny přitom v pátek tvrdil, že státní garance lze zrušit „až ve velmi vzdálené budoucnosti“. 

Na zprávu EK prakticky okamžitě reagoval kurz eura. Euro, které se vůči dolaru pohybuje kvůli dluhové krizi kolem dvouletého minima, vyrazilo prudce vzhůru. Zatímco dopoledne dál ztrácelo a kleslo až na 1,2225 USD, po zprávě všechny ztráty smazalo a vystoupilo až na 1,2316 USD. 

ESM, plným názvem Evropský stabilizační mechanismus, je stálým záchranným fondem eurozóny a fungovat má začít už v těchto dnech. Nahradí dočasný záchranný fond EFSF. Dohled nad bankami by měl podle dohody v Evropské radě fungovat někdy příští rok.