Bývalí zaměstnanci Nokie nelení - založili Jollu

Helsinky - Zkušenosti jsou k nezaplacení a velmi cenné, své o tom musí vědět i část bývalých zaměstnanců společnosti Nokia, která se rozhodla postavit na vlastní nohy a založit vlastní firmu. Jolla sídlí v Helsinkách a nyní se chystá uvést na trh svůj první smartphone, jež bude využívat operační systém MeeGo, systém, který Nokia již téměř opustila. Podnik nyní jedná s výrobci hardwaru a hledá spojence.

Jolla na pultech obchodů snad do Vánoc

„Zcela vážně pracujeme na vývoji smartphonu. Pochopitelně to ale nemůžeme dělat sami,“ tvrdí podle listu The Wall Street Journal (WSJ) šéf Jolly Jussi Hurmola, který v Nokii pracoval 12 let. Pokud vše půjde hladce, Jolla by nový smartphone chtěla mít na trhu ještě do Vánoc. Analytici ale tvrdí, že firma to bude mít těžké, protože na trhu smartphonů panuje tvrdá konkurence.

Vývoj spolyká na 255 milionů korun

Šéf Jolly řekl, že nový podnik bude potřebovat kolem deseti milionů eur (asi 255 milionů korun), pokud má úspěšně zahájit výrobu. Kapitál si chce obstarat od soukromých investorů. Hurmola řekl, že podnik bude muset podle propočtů prodat 50 000 až 100 000 smartphonů, aby měl alespoň vyrovnané hospodaření.

MeeGo putovala jen do Nokie N9

Operační systém MeeGo je založen na Linuxu a Nokia jej spolu s Intelem vyvinula v roce 2010. Systém našel uplatnění v některých netboocích a zábavních zařízeních určených do automobilů, smartphone je jím ale osazen pouze jeden -Nokia N9.

Opuštění systému znamenalo snížení tržeb

Nokia loni v rámci změny strategie rozhodla, že bude využívat prozatím nevyzkoušený operační systém Windows Phone od Microsoftu, čímž se de facto vzdala svých vlastních systémů MeeGo a Symbian. Změna ale nepříznivě zasáhla tržby Nokie a poslala cenu akcií firmy prudce dolů. Jedna akcie se prodává za méně než 1,50 eura, zatímco před lety, když byla Nokia ještě na vrcholu, akcie stály i více než 40 eur.

Na internetu se mezitím množí spekulace, že Nokia současnou krizi tak jako tak nepřežije. Nebude to ale zřejmě zásluha konkurence, kterou jí teď připravují bývalí zaměstnanci, ale výsledek růstu obliby telefonů, které fungují na bázi systému Android od společnosti Google. Nemluvě o tom, že k pádu Nokie hodně přispěla i společnost Apple.