Do konce měsíce se Česko dozví, jak je na tom s dotacemi

Praha - Evropská komise do konce července rozhodne, zda Česku uvolní zadržované dotace. Do několika dotačních programů ale evropské peníze nezačnou kvůli podezřením na různé nesrovnalosti proudit ani v případě, jestliže Brusel uvolnění dotací pro Českou republiku posvětí.

Obnovit čerpání peněz v řádu stovek miliard by mohlo Česko podle ministerstva pro místní rozvoj v září. Do konce června mělo dát Česko věci do pořádku. „Jsem optimista. Neměli k tomu zatím žádné námitky. Rozhodnout by měli v červenci a peníze zase posílat někdy v září říjnu,“ komentoval ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. O dotacích jednal ve středu s evropským komisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.

„Komisař Hahn uvedl, že ministerstvo dodalo Bruselu všechny potřebné podklady, k nimž EK nejpozději do konce měsíce vydá kvalifikované stanovisko. V mezidobí provede kontrolu přijatých nápravných opatření a rozhodne o uvolnění zadržovaných dotací,“ uvedla mluvčí MMR Jana Jabůrková.   

Mezi dotační programy s největšími problémy patří ROP Severozápad. MMR s ministerstvem financí v červnu rozhodly o jeho pozastavení. Tento krok mimo jiné souvisel se stíháním bývalého ředitele úřadu Petra Kušnierze, kterého soud dnes uznal vinným z přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele. Do vězení ho poslal na 7,5 roku a udělil mu pokutu 750 tisíc korun.

„To, že se v systému ukazují chyby, je jen podmět proto, aby se napravily a aby se udělala preventivní opatření,“ tvrdí Daniel Braun, 1. náměstek ministra pro místní rozvoj.


Program Severozápad není jediný, který má problémy. Brusel kvůli tomu už na jaře Česku čerpání dotací úplně zastavil. Potíže s dotacemi mají také další operační programy. Podobně jako v případě Severozápadu nepřijímá ministerstvo financí žádosti o uznání výdajů ani od programů Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Životní prostředí. 

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí nějaký problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu 798,7 miliardy korun. Celkem úřady příjemcům dotací proplatily od roku 2007 do začátku letošního června ze státního rozpočtu 341,1 miliardy korun.

Video Reportáž Vandy Kašové a Petra Stuchlíka
video

Reportáž Vandy Kašové a Petra Stuchlíka

Reportáž Vandy Kašové a Petra Stuchlíka

120712

Rozhovor s Danielem Braunem

Tresty v ROP Severozápad tématem Událostí, komentářů