Česká exportní banka neoprávněně uvolnila úvěry za 8,2 miliardy

Praha - Česká exportní banka (ČEB) neoprávněně poskytla úvěry za více než osm miliard korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce devíti úvěrů na podporu českého vývozu. U části úvěrů banka navíc porušila zákon. Pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu.

Problémy se splácením mají podle NKÚ dlužníci v sedmi z devíti kontrolovaných případů. Pochybnosti údajně vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly. „Zarážející je například fakt, že ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005-2011 poskytla více než stovce žadatelů, 19,5 miliardy (tedy 13,6 procenta) získaly jen dvě firmy,“ upozornila mluvčí úřadu Olga Málková. Jedna z těchto dvou společností navíc vyplatila přes čtyřicet procent prostředků z úvěru subdodavateli se sídlem v jednom z tzv. daňových rájů. Podle člena NKÚ Daniela Reisiegela tak ČEB porušila hned v několika případech zákon o bankách, podle kterého má banka poskytovat úvěry obezřetně. 

Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. „Svědčí o tom například skutečnost, že dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat,“ dodala Málková. 

Mluvčí ministerstva financí Ondřej JakobOndřej Jakob, mluvčí ministerstva financí

„Ty problematické záležitosti při poskytování některých úvěrů ČEB byly právě jedním z důvodů, proč ministr financí Kalousek na začátku roku 2011 přistoupil k personálním změnám ve vedení banky.“


Generální ředitel ČEB Tomáš Uvíra údajně po převzetí funkce loni v únoru zintenzivnil v bance kontroly a provedl několik personálních změn. „V současné době navrhuji výraznou změnu ve složení představenstva, zavedení přísných limitů na poskytování úvěrů s cílem omezení klientelismu a umožnění přístupu k podpoře mnohem širšímu počtu exportérů a zpřísnění pravidel pro poskytování financování s cílem snížit rizika a negativní dopady na státní rozpočet,“ uvedl Uvíra.

Podle kontrolorů chybovalo i ministerstvo financí

Kontroloři odhalili závažné chyby také u ministerstva financí, které je v ČEB rozhodujícím akcionářem. Resort financí například v roce 2010 půjčil ČEB 1,7 miliardy korun, peníze ale byly určeny na úhradu schodku státního rozpočtu, nikoli na půjčky. „V případě ministerstva financí se nálezy NKÚ týkají pouze administrativních a technických záležitostí, které neměly dopad na veřejné rozpočty,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Půjčka pro ČEB byla podle něj poskytnuta za vlády Jana Fischera a došlo zde k zaúčtování na jinou položku, než by mělo podle názoru NKÚ být.

Podle ministerstva financí byly problematické záležitosti při poskytování některých úvěrů ČEB jedním z hlavních důvodů, proč ministr financí na počátku roku 2011 přikročil k personálním změnám ve vedení banky. Šéfem banky se tehdy stal Tomáš Uvíra. „Nové vedení mělo za úkol záležitosti prošetřit, zefektivnit systém schvalování úvěrů a zvýšit jeho transparentnost,“ doplnil Jakob.

Video Česká exportní banka neoprávněně poskytovala úvěry za miliardy
video

Česká exportní banka neoprávněně poskytovala úvěry za miliardy

ČEB má pomáhat exportérům

ČEB zprostředkovává státní podporu vývozu poskytováním a financováním vývozních úvěrů a dalších služeb, jež s exportem souvisejí. Loni více než zdvojnásobila meziroční čistý zisk na 161 milionů korun.