Někteří čeští obchodníci si účtují za platbu kartou

Praha - Společnosti VISA a MasterCard zaplatí americkým obchodníkům přes sedm miliard dolarů. Prodejci pak upustí od sporů, ve kterých napadali vysoké poplatky za přijímání kreditních a debetních karet. Navíc se na osm měsíců tyto poplatky sníží. Rozsudek amerického soudu nebude mít vliv na situaci v Evropě. České obchodníky žádné změny nečekají, protože někteří se už delší dobu proti poplatkům snaží bojovat jiným způsobem.

Některé restaurace v Česku platební karty nepřijímají vůbec, mezi nimi i podniky v centru Prahy. Například benzínová pumpa u moravských Žarošic si při platbě kartou pod dva tisíce účtuje přirážku. Podobně postupují i některé další podniky. „Pokud obchodník nemá velký obrat a má nízkou marži, tak může peníze tímto způsobem ztrácet,“ vysvětluje konzultant finančních služeb z firmy GfK Czech Gabriel Tkáč. 

Přirážky za platbu kreditní nebo debetní kartou jsou zatím v Česku výjimečné, protože obchodníci se obávají negativní reakce zákazníků. Kvůli ostré konkurenci je ale příplatek běžnější v letecké dopravě. „Setkáváme se s nimi u nízkonákladových leteckých společností jako je třeba Ryanair nebo EasyJet,“ říká generální ředitel MasterCard Europe Miroslav Lukeš. 

Od srpna si lidé připlatí i u jednoho z pěti největších dopravců na českém nebi, Air France KLM. Společnost bude účtovat pět eur lidem, kteří si objednají letenku přes internet a zaplatí ji kartou. „Chceme tím ušetřit, protože v dlouhodobém horizontu přicházíme o miliony eur v celé Evropě,“ dokládá ředitel českého zastoupení Air France KLM František Šiling. 

Výška poplatků za platbu kartou je podle Tkáče pro obchodníka jedno až tři procenta. To znamená, že pokud zaplatíte kartou pětisekorunovou útratu, obchodník odevzdá až 15 korun bankám a vydavatelům karet. Poplatky se ale mohou u každého obchodníka lišit z mnoha důvodů. „Závisí hlavně na velikosti daného obchodníka, v jaké oblasti se pohybuje, kolik má zahraničních karet, kolik domácích,“ doplňuje manažer VISA Europe Marcel Gajdoš. 

České a evropské zákony obchodníkům umožňují, aby lidem příplatek za platbu kartou naúčtovali. Jedinou podmínkou je to, že na to musí předem upozornit. Češi karty používají stále častěji. Jen v loňském roce jimi zaplatili za zboží v hodnotě 267 miliard, tedy o 40 miliard korun více než v roce 2010. 

Monopol Číny na bankovní karty byl proti pravidlům WTO 

Čína podle Světové obchodní organizace (WTO) diskriminovala zahraniční vydavatele bankovních karet tím, že ponechala čínské státní firmě China UnionPay monopolní postavení u některých zúčtovacích transakcí. Podle výboru zabývajícího se spory v rámci WTO porušila Čína pravidla organizace, když požadovala, aby všechny platební karty vydané v Číně fungovaly v síti China UnionPay a měly její logo. V rozporu s pravidly WTO je i nařízení, že všechny platební terminály musí akceptovat síť China UnionPay. 

Video Reportáž Petra Janečka a Ivy Zigmundové
video

Reportáž Petra Janečka a Ivy Zigmundové

Reportáž Petra Janečka a Ivy Zigmundové

1607

Placení kartou tématem Ekonomiky ČT24

Stížnost vůči Číně podaly předloni v září Spojené státy, kterým se nelíbilo, že Čína drží zahraniční firmy mimo služby elektronického platebního systému v domácí měně, jüanech. Firmy jako Visa, MasterCard a American Express mohou omezeně poskytovat služby u transakcí v zahraničních měnách, u transakcí v domácí měně však má monopol China UnionPay.