Uhlí bez prolomení limitů Čechům vydrží do roku 2035

Praha - Aktualizovaná státní energetická koncepce bude počítat se snížením výroby elektřiny z uhlí do roku 2040 o zhruba dvě třetiny. Zároveň bude nutné výrazně zvýšit účinnost spalování uhlí v energetických zdrojích a finančně zatížit vývoz elektřiny. Tím by se mělo ušetřit více uhlí pro české teplárny, řekl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kuba.

„Počítáme se snížením podílu elektřiny z uhlí ze současných asi 60 procent na zhruba 20 procent,“ uvedl Kuba. Elektřinu z uhlí podle něj v příštích letech z velké části nahradí jaderná energie, která se zvýší po dostavbě Temelína a po postavení pátého bloku Dukovan.

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu:

„Zatím si nechci připouštět, že se Temelín nedostaví. Pro českou energetiku by to byl velký problém.“


Těžba uhlí má v příštích letech klesat a podle ministra je nutné využívat uhlí efektivněji. „Bude definována nejnižší účinnost, za kterou lze vyrábět z uhlí elektrickou energii,“ řekl. Účinnost by se podle prvního návrhu k novele zákona o hospodaření energií měla pohybovat mezi 36 a 40 procenty. Bude záležet na věku daného zdroje. Za nedodržení účinnosti budou výrobci zřejmě hradit poplatky. 

Za přenos energie do zahraničí by spotřebitelé neměli platit

Další způsob jak lépe využívat tuzemské zásoby uhlí, vidí Kuba ve zpoplatnění přenosu a distribuce elektřiny do zahraničí. V současnosti tyto náklady nesou koncoví spotřebitelé. V budoucnu, alespoň na nějaký čas, by však za přenos do zahraničí platili výrobci. Loni byl čistý vývoz elektřiny z Česka rekordní, když činil více než 17 TWh. 

Státní energetická koncepce podle Kuby jasně neříká, zda nyní prolomit, či neprolomit těžební limity uhlí na severu Čech. Dokument, který stanoví vývoj české energetiky na příštích 30 let, by měl ale v budoucnu umožnit různé varianty.

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu:

„Pro český teplárenský systém jsme schopni zajistit uhlí před limity do roku 2035.“


Možnost vyvlastňování by si měl stát ponechat

V souvislosti s těžebními limity plánuje Kuba v příštích měsících předložit takzvanou velkou novelu horního zákona, která upraví způsob vyvlastňování nemovitostí v oblastech, kde se těží uhlí. Přestože možnost vyvlastňování zrušila v červnu vládou schválená malá novela, Kuba chce, abysi stát tuto možnost ponechal.

Vyvlastnění pro těžbu ale musí být podle Kuby prokazatelně ve veřejném zájmu a umožněno jen firmě s majoritním státním podílem, aby stát mohl rozhodovat, kam vytěžené uhlí bude směřovat. Kuba chce také zvýšit poplatek těžebním firmám za vytěžené uhlí ze současných 1,5 procenta tržeb z prodeje hnědého uhlí. 

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Oliver Killig

Masivní finanční podpora obnovitelných zdrojů musí skončit

Pro dodávky tepla by podle Kuby měly být více využívány spalovny odpadu. V každém kraji by měla v budoucnu fungovat asi jedna větší spalovna. „Je to jedno z nejekologičtějších řešení. Například ve Švýcarsku se spaluje 85 procent druhotného odpadu,“ řekl ministr. Ve státní energetické koncepci ministr počítá také s obnovitelnými zdroji. Jejich počet by měl v Česku v budoucnu dál růst, ale měly by se soustředit zejména do rodinných domů či malých objektů v obcích. Podle Kuby musí skončit masivní finanční podpora obnovitelných zdrojů, která zatěžuje peněženky spotřebitelů. 

Aktualizovaná státní energetická koncepce má stanovit vývoj v české energetice zhruba do roku 2040. Kuba chce dokument předložit vládě na konci srpna společně se surovinovou koncepcí.