Rakousko možná bude mít moře, řeckou Ikarii

Atény - Řecký ostrov Ikaria v Egejském moři údajně přemýšlí nad odtržením od Atén a následným připojením k Rakousku. Separatistické tendence by měl podpořit konec údajné smlouvy, která prý po sto letech vypršela v úterý a umožňuje vyhlásit ostrovu nezávislost. Podle řecké strany však taková smlouva neexistuje. Odtržení ostrova by pro řeckou ekonomiku mělo závažné důsledky zejména kvůli ztrátě rybářské oblasti.

Podle agentury APA se na ostrově, který nyní slaví výročí sto let nezávislosti vybojované na Osmanské říši, zvažuje konání referenda, ve kterém by voliči rozhodli, jestli tamějších přibližně 9 000 obyvatel zůstane pod aténskou vládou, nebo získá nezávislost.

obyvatelé Ikarie

„Vláda na nás zapomněla už před lety. Když nám ani nyní závazně nepřislíbí nové silnice a nemocnici, můžeme si odhlasovat oddělení od Atén.“


„Zůstat nezávislí by pro nás bylo obtížné. Mohli bychom ale požádat o připojení k nějakému jinému státu. Samozřejmě ne k Turecku, radši k Rakousku,“ uvedli i další obyvatelé východoegejského ostrova.

Ovšem řecké velvyslanectví ve Vídni o něčem takovém nechce ani slyšet: „Ikaria je neoddělitelnou částí řeckého státního území a neexistuje žádná končící smlouva mezi řeckou vládou a tímto ostrovem. Smlouva ze švýcarského Lausanne z roku 1923 potvrzuje v odstavci 12, že ostrovy ve východní části Egejského moře, mezi nimi též Ikaria, patří k Řecku.“

Řecko by přišlo o důležitý příjem z rybolovu

Snahy Ikarie o odtržení by Aténám mohly zkomplikovat situaci. Moře kolem ostrova Ikaria je zvláště důležité pro rybolov a zdejší rybáři se významně podílejí na celkovém objemu řeckého rybího trhu. Ztráta tohoto ostrova by tak měla pro řeckou ekonomiku zasaženou hlubokou krizí vážné následky.

Naopak odborník na mezinárodní právo Franz Leidenmühler z univerzity v Linci by v připojení ostrova k Rakousku neviděl žádný problém: „Rakousko by s tím přirozeně muselo (nejprve) souhlasit. A prezident by musel se zástupci ostrova podepsat smlouvu v souladu s mezinárodním právem. Vídeň by musela také převzít dluhy, jejichž podíl z celkového řeckého zadlužení připadá na Ikarii.“

Leidenmühler také spočítal, že z celkového státního dluhu asi 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu korun) by na všechny obyvatele ostrova připadalo téměř 250 milionů eur (6,3 miliardy korun).

Ikarie je jedinečná tím, že se zdejší obyvatelé dožívají vysokého věku. Na tomto ostrově podle studie z minulého roku žije desetkrát více devadesátiletých lidí než ve zbytku Evropy.

/*json*/{"map":{"lat":36.923547681089,"lng":23.895263671875,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.614231415424,"lng":26.12548828125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/