Irsko naleje do ekonomiky přes dvě miliardy eur

Dublin - Irská vláda se rozhodla vynaložit 2,25 miliardy eur (zhruba 57 miliard korun) na podporu hospodářského růstu. Chce tak vytvořit 13 tisíc nových pracovních míst. Peníze by měly směřovat především do výstavby infrastruktury a podpořit irský stavební sektor, který byl těžce zasažen hospodářskou krizí.

„Globální ekonomická krize měla na stavební sektor výrazný dopad,“ uvedl irský ministr pro veřejné výdaje Brendan Howlin. Krize se v Irsku totiž tvrdě projevila propadem cen nemovitostí. Ceny propadly ještě v roce 2010, a to o téměř 12 procent. Ruku v ruce s tím klesala i stavební výroba a zaměstnanost ve stavebnictví. „Ohlášený stimulační balík pomůže v tomto sektoru vytvořit řadu pracovních míst,“ dodal Howlin.

Irský stavební sektor v minulosti zajišťoval každé sedmé pracovní místo v zemi. V posledních čtyřech letech však musel propustit téměř 60 procent zaměstnanců. Nezaměstnanost v Irsku se v červnu vyšplhala na 18leté minimum. Bez práce je 14,9 procenta Irů.

Zvládne Irsko stimulovat ekonomiku a šetřit zároveň?

Nová opatření by podle některých ekonomů mohla vyvolat mezi investory pochybnosti ohledně odhodlání Irska snížit rozpočtový deficit. „Nacházíme se v době tvrdé konsolidace rozpočtu, takže to vypadá jako zvláštní období pro zahájení nových fiskálních stimulů,“ uvedl Conall Mac Coille z makléřské společnosti Davy Stockbrokers.

Irsko se v listopadu 2010 dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na záchranném úvěru v celkové hodnotě 85 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun). Minulý týden úspěšně prošlo kontrolou plnění rozpočtových podmínek tohoto úvěru. Irská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o 1,1 procenta. V celém letošním roce však vláda počítá s nárůstem o 0,7 procenta.