Čína znovu investuje do rozvoje afrického kontinentu

Peking - Čína se opět rozhodla podpořit země afrického kontinentu. Během tří let Africe půjčí zhruba dvacet miliard dolarů, tedy přes 400 miliard korun. Peníze mají jít především na rozvoj infrastruktury a podnikání. Od této investice si nejlidnatější stát světa slibuje především velmi rychlou návratnost.

Od roku 2009 je asijská země pro černý kontinent největším obchodním partnerem. Loňský vzájemný obchod dosáhl podle čínských statistik 166 miliard dolarů, což je třikrát vyšší číslo než před šesti lety. Oobě strany mají další plány pro budoucnost.

Čínský prezident Chu Ťin-tchaoChu Ťin-tchao, čínský prezident:

„Čína teď poskytne africkým zemím 20 miliard dolarů - ty půjdou na rozvoj infrastruktury, výroby a zemědělství, a také na podporu malých a středních podnikatelů.“

 

Prezident JAR Jacob ZumaJacob Zuma, prezident JAR:

„I přes významný pokrok v posledních letech má Afrika stále dost problémů, které vyžadují okamžitou pozornost. Kromě infrastruktury potřebujeme rozvíjet informační a komunikační technologie a energetiku. Na tom chceme spolupracovat s Číňany.“


Čína se však v Africe usazuje již delší dobu. Podniká tam řada čínských firem a i oznámená dvacetimiliardová půjčka je už druhou ekonomickou injekcí od čínské vlády. V předchozích třech letech poskytla Africe poloviční úvěr za 10 miliard dolarů. Podle ekonoma a sinologa Martina Kříže je to ekonomický kalkul. „Vzhledem k rostoucímu exportu čínského zboží do Afriky je návratnost více než rychlá,“ uvedl.

  • Čínsko-africké fórum
    Čínsko-africké fórum zdroj: ČT24
  • Čínsko-africké fórum
    Čínsko-africké fórum zdroj: ČT24

Západ však expanzi Číny v Africe sleduje s nedůvěrou a kritizuje, že kromě peněz vyváží Čína do Afriky i své problémy s porušováním lidských práv a  pracovních norem. „Čína nehraje na strunu jakýchsi morálních zásad. Jde jim čistě o pragmatické vztahy. To je situace, která vyhovuje zejména autokratickým režimům v Africe, a to je i důvod, proč se dost často s Čínou dohodnou velice rychle,“ míní Kříž.

Čínská expanze v Africe není jen příliv zboží a kapitálu, ale také lidí. Už přes milion Číňanů tam trvale žije a na Madagaskaru a v dalších zemích Jižní Afriky má Čína pronajaté pozemky na desítky let.

Video Čína půjčuje Africe
video

Čína půjčuje Africe