Česko možná nedostane dotace 40 miliard na vodárenství

Praha - Nad Českem se vznáší hrozba, že v letech 2014 až 2020 přijde o 40 miliard korun, které by mohla získat na dotacích do vodárenství. S informací přišly Hospodářské noviny (HN). V České republice je podle Evropské komise toto odvětví špatně regulované, a není tak zřejmé, zda evropské investice nesměřují do investic, které by měly platit samy soukromé vodárenské firmy.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Rakesh Rocky

České úřady se však na způsobu regulace dosud nedokázaly domluvit. Je tak možné, že peníze na opravy a údržbu vodovodní sítě budou nakonec muset spotřebitelé zaplatit na vyšším vodném a stočném.

Radek Novotný, poradenská firma Compas Capital Consult

„Firmy, které sítě provozují, jsou jen uměle nainstalované pijavice, které vydělávají jen jako zprostředkovatelé mezi vodárnou a zákazníkem.“


Úpravna vody Moravský Krumlov - Slatiny
Úpravna vody Moravský Krumlov - Slatiny

Tuzemské vodárenství v současnosti spadá pod několik ministerstev najednou. „Komise po nás chce, abychom tyto pravomoci koncentrovali do nějaké nezávislé instituce,“ prohlásil náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. V úvahu prý připadá například přesun pravomocí pod Energetický regulační úřad (ERÚ). Na to však mají jednotlivá ministerstva rozdílný názor a proti jsou i čeští vodárenští giganti.

„Jsme připraveni jako nezávislý regulátor spravovat i oblast vodárenství,“ nebrání se možné regulaci šéfka ERÚ Alena Vitásková. „Máme k tomu jako regulátor dalších síťových odvětví všechny předpoklady,“ dodala.