Bez peněz do eurofondů nelez: Ministři nebudou mít na spolufinancování

Praha - Přestože Evropská unie včera Česku obnovila proplácení části svých fondů, miliardy z Bruselu jsou dál v ohrožení. Nebezpečí nyní představují plánované škrty, kvůli kterým nebudou mít ministerstva na spolufinancování evropských projektů. Správce státní pokladny Miroslav Kalousek (TOP 09) ale už nic zásadního v rozpočtu měnit nechce.

Zdroj: ISIFA/Canadian Press Autor: Graeme Roy

Do konce roku může Česko obdržet z evropských fondů skoro 90 miliard korun. Jenže radost z toho, že Evropská unie začne znovu podporovat české hospodářství, nemusí trvat dlouho. Sami ministři totiž varují, že na povinné spolufinancování nebudou mít.

Například ministerstvo dopravy má příští rok přijít o 7,5 miliardy. „Pokles o víc než sedm miliard, to by znamenalo nedočerpání operačního programu Doprava,“ varuje Lukáš Hampl, náměstek ministra dopravy. A zároveň dodává, že nedočerpání evropských peněz by mohlo ohrozit například dostavbu dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou.

Hledejte úspory v provozních nákladech, radí Kalousek

Škrtům čelí i další resorty – zemědělství se bude muset obejít bez téměř 3 miliard, místní rozvoj bude chudší o 1,7 miliardy a ministerstvo průmyslu o 900 milionů. Jak ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), tak ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) České televizi potvrdili, že by to mohlo znamenat nedostatek prostředků na kofinancování projektů a tím i zastavení čerpání evropských peněz.

Ministr financí Kalousek ale už v rozpočtu žádné velké přesuny nechystá. „Můžeme reagovat na výdajové stránce ve velmi omezeném rozsahu. Jsou to úpravy v řádu jednotek milionů až desítek milionů,“ uvedl Jan Gregor, náměstek ministra pro rozpočet. Jednotlivým členům vlády proto Kalousek radí, aby našli potřebné úspory v provozních nákladech svých vlastních úřadů.

Ministři dopravy, zemědělství i průmyslu přitom chtějí od Kalouska na spolufinancování evropských fondů několik miliard. Přesné částky ale tají. Ministra Pospíšila totiž nedávno odvolal premiér Nečas právě proto, že chtěl miliardu navíc pro věznice.